AKP içinde TBMM’de grup kurmak için gereken milletvekili sayısının 30’un üzerine çıkarılması önerisi tartışılıyor. Öneri Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın yeni parti oluşumunun grup kurmasını engelleme girişimi olarak yorumlanıyor.

Anayasa ve TBMM İçtüzük hükümlerine göre siyasi parti grupları 20 milletvekilinden oluşuyor. Siyasi parti grubu olanlar Meclis’te belirli süreler üzerinden her gün konuşma hakkına sahip oluyor. Grubu olmayanlar için konuşma hakkı sınırlı, çoğu zaman başkanın inisiyatifinde. TBMM grubu için 20 milletvekili kuralı milletvekili sayısı 450 iken getirildi. Sayı 550’ye çıktığında da son anayasa değişikliği ile 600’e yükseltildiğinde de grup kurma sayısı değişmedi.

Gazetede Duvar’da yer alan habere göre AKP’de bazı siyasetçiler şimdi bunun değişmesi gerektiğini, grup kurmak için gereken milletvekili sayısının mutlaka 30’un üzerine çıkarılması gerektiğini tartışıyor. Öneriyi tartışmaya açanlar milletvekili sayısındaki artışa paralel olarak bu değişikliği savunurken arka planda AKP’nin kendi içinden çıkabilecek yeni bir partinin grup kurmasını güçleştirmeyi hedeflendiği konuşuluyor. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Bakanlardan Ali Babacan’ın adlarının geçtiği yeni parti oluşumlarıyla ilgili henüz atılan bir adım yok ama AKP şimdiden tüm olasılıklara karşı alabileceği önlemleri düşünmeye başlamış görünüyor.