SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi
İnsan çocuğuna Allah belamızı versin diye isim koyar mı?
Bu haber 17 Ocak 2021 - 20:38 'de eklendi ve 90 görüntülendi kez görüntülendi.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce Türkiye’nin 2020 İsim Haritası’nın hazırlandığı açıklandı. Haritada, 2020 yılında dünyaya gelen 559 bin 753 erkek ve 531 bin 390 kız bebeğin isim haritalarına yönelik veriler paylaşıldı.

Açıklamaya göre, 2020 yılında dünyaya gelen 1 milyon 91 bin 143 bebek içerisinde erkeklerden 7 bin 540’ına Yusuf, 6 bin 236’sına Miraç, 6 bin 222’sine Eymen; kız bebeklerden de 11 bin179’una Zeynep, 7 bin 316’sına Elif, 6 bin 335’ine Defne ismi verildi.Erkek çocuklarına Ömer Asaf, Kerem, Alparslan, Mustafa, Hamza, Ali Asaf, kız çocuklarına ise Asel, Azra, Eylül, Nehir, Eslem, Asya çoğunlukla tercih edilen isimler arasında yer aldı.

2020 yılında doğan çocuklara verilen isimler Kaynak İçişleri Bakanlığı / TRT
Türkçe isimler yine listeye giremedi. Türkiye’de doğan her çocuğa Arapça, Farsça kökenli isim vermek köklü bir gelenek halini aldı. Ayrıca bazı isimler anlamsız yada bir çocuğa isim olarak konulmaması gereken anlamlar taşıyor.

Kuran’da geçen her sözcüğü çocuklara isim olarak vermek

Bu isimleri emini ki daha önce duymuşsunuzdur. Peki ya anlamlarını biliyor musunuz? Kız çocuklarına verilen Sanem bir putun adıdır. Aleyna ise üzerimize bela sıkıntı yağsın demektir. İnsan çocuğuna Allah belamızı versin diye isim koyar mı? İşte Aleyna bu hesaba çıkar. Kuran’da geçiyor koy diye bir mantık akıllı Müslümanların yapacağı işler değildir. İsim bulma sitelerinde bile ‘Kuran’da geçiyor mu?’ diye paragraf var.

Ecrin mi? Sizin çocuk kaç para?

Kuran’da geçiyor diye çocuğuna Kezban adını veren ebeveynler çocuklarına eğitim verirken yalan söyleme yalan kötüdür diye öğütlüyor. Oysa kezban yalancı demektir. Bekir de deve yavrusu demektir. Eğer bu hoşunuza gidiyorsa Bakara’da koyabilirsiniz. Ebubekir bir lakaptır halifenin adı Abdullah’tır. Kayra’da Türk mitolojisinden bir tanrıdır. Çoğunuza Kayra adını verip kulağına ‘La İlahe İllallah’ mı diyeceksiniz? Melis de bir put adıdır. Ecrin ise ücret demektir. Sizin çocuk kaç para? Böyle bir isim olabilir mi? Gülsüm gariban, zavallı, Julide Farsça’da dağınık, perişan, İrem ise Allah’ın gazabına uğrayan sahte cennettir.

Allah c.c. isimlerinin ve sıfatlarının çocuklara verilmesini de uygun değildir. Samet kimseye muhtaç olmayan demektir. Bu yüce Allah’ın sıfatıdır. Bunu insanın çocuğuna ad olarak vermesi ya cehalet ya şirktir!

Allah’a saygı duymak…

Allah’ın esmaları da uygun değildir. Rahman, Rahim, Melik, Rauf, Aziz, Gaffar… vesaire. Anaya babaya ‘sen’ demeyen bir toplum Allah’ın isim ve sıfatlarını da çocuklarına isim olarak vermemeli.

Her isteyen çocuğuna Muhammed adını koyamamalı

Muhammed adını da her isteyen çocuğuna verememeli. Eğer ben devlet başkanı olsaydım, Muhammed adının konulmasını yasaklardım. Eğer 40 yaşına kadar peygamberimiz gibi MUHAMMED-UL EMİN (GÜVENİLİR MUHAMMED) yaşayıp, yalan söylemeyip, Allah’a kul, komşusuna dost, iffetli, şerefli, ahlaklı, dürüst ve yardımsever iyi bir Mümin olduysa, büyük bir törenle kendisine Muhammed değil de MUHAMMEDÎ lakabı ile verilmesini sağlardım. Böylelikle bu güzide ve kutsal isme layık olduğu değer verilirdi.

Çocuklarınıza dilinizde güzel ve iyi anlamları olan isimler verin. Birileri sizin çocuğunuzun adını andığında iyilik ve esenlik hissetsin.

Popüler Türkçe erkek ismi ‘kuru soğuk’ (Ayaz)
2020 yılında ana babalar çocuklarına Türkçe isim vermediler. Listede başı yine Arapça isimler çekti. Bir Türkçe isim ise en çok konulanlar listesine girebilmeyi başardı. O ise ‘ayaz’ Divan-i Lugat-it Türk’e göre ayaz kuru soğuk demek. İnsanlar neden çocuklarına kuru soğuk adını koyar gerçekten anlaşılması benim açımdan zor.

2020 yılında tek bir çocuğa verilmiş olan isim Alpargu

2020 yılında bir isim sadece bir çocuğa verilmiş. İsim öz Türkçe ve anlamı da çok güzel, soylu… Sadece bir çocuğa Alpargu adı verildi. Alpargu; Alp ve Argu isimlerinin birleşimiyle meydana gelen yiğitlik ve dağ gibi yüreklilik anlamlarına gelen güzel bir ad.

Alp; Türklerde kahraman, yiğit, cesur, bahadır, pehlivan. Argu ise iki dağ arası, uçurum anlamına geliyor. Alpargu’nun babası oğluna pek bir değer vermiş olmalı. Bu ismi özellikle seçmiş gibi görünüyor.

Türk cemaat ve tarikatların gittiği Balkan ülkelerinde Arapça isim koyanların sayısı da artıyor
Balkanlar’da yaşayan yerli Müslüman halkın büyük bir çoğunluğu çocuklarına ana dillerinde isim veriyorlar ve çocuklar Müslüman olarak yaşamaya devam ediyor. Ancak Türkiye ve Arap ülkelerinden cemaat ve tarikatların nüfus ettiği yerlerde Arapça isimler konulmaya başlıyor.

Emevi siyasetinin gönüllülükle günümüze uygulaması

Allah’ın emri midir Allah’ın elçisinin sünneti midir? Değildir efendim. Bu Emevilerin siyasal İslamcılık baskıları ve özünden koparma siyaseti ile öz değerlerinin yitirilmesidir.

İngiltere, Fransa, ABD, Rusya, emperyalist politikalar neticesinde kendi kültürlerini baskın kültür ve dil haline getirerek halkları köle edip topraklarını sömürdükleri gibi insanların ruhlarını ve benliklerini de sömürdüler. Emeviler de Arap faşist bir yönetim olarak İslam’ı kullanan bir emperyalist devlet daha doğrusu bir ideoloji günümüzdeki siyasal İslam idi. İslam onlar için kullanılacak bir araçtı. Tıpkı Muaviye’nin Kuran sayfalarını mızrak uçlarına geçirip İmam Ali’nin ordusuna oyun edip Hz. Ali’nin ordusunu parçalaması ve Haricilerin doğuşunu sağlaması gibi.

Talkan ve Curcan katliamlarını unutma!

Bir de Türkistan’da yapılan katliamlar var. 100 binin üzerinde Türk katledilmiş, ‘Müslüman olduk aman ver canımızı bağışla’ deseniz de ‘kafir Türk putperest Türk’ deyip katliama devam etmişlerdir.

Kocaları ve oğulları öldürülen Türk kadınları ve kızları köle edilip cariye olarak satılmış, dansöz, hizmetçi yada fuhuş için kullanılmıştır. Şehirler yakılıp yıkılmış, Türklerin tüm varlıkları çalınmış, Türkler köle edilmiş, sağ kalanlara ölene kadar işkence yada baskı yapılmıştır.

Bakın işte burası çok önemli ve çokomelli değil! Dünyanın en büyük katliamlarından biri olan Talkan Katliamında 40.000 Türkün başı kesilerek 24 kilometre yol boyunca ağaçlarda sallandırılmıştır. Curcan Katliamında da esir alınan 40.000 Türk’ün nehir kenarında kafaları kesilmiş, nehrin suyu kıpkızıl olmuş, cesetler yine ağaçlarda sallandırılmıştır.

Arap emperyalizmini din sanma aptallığı

Emevi ve Abbasilerin Türkler ve diğer halklar üzerindeki emperyalist siyasetlerini Selçuklular ve Osmanlılar benimsemiş, Emevi ve Abbasilerin inanç, yaşam, geleneklerini ve siyasetini dinin bir parçası gibi kabul edip gönüllükle uygulamışlardır. Bugün insanlar geleneksel olarak Müslüman olup İslam’ı kaynağından öğrenmemekte, yüce Tanrı’mıza, Kuran’a, Allah’ın elçilerine de yabancı kalmakta dinlerini tarikat ve cemaatlerin masalsı sohbet ve sünnette olmayan ritüellerinden ve reyting için her Ramazan televizyon kanallarına çıkan TV hocalarından öğrenmektedirler.

Yeri gelmişken, 90’lı yıllar ve öncesinde televizyon ve radyoya haram diyen, gavur icadı deyip küçümseyenler, gavura benzemeyin diye fetvalar açıklayanların günümüzde televizyonları, radyoları, video kanalları, lüks otomobilleri, hastaneleri, otelleri, iş merkezleri, gösterişli yaşamları, yağlı yemekleri vardır.

Ben Kuran’daki güzel isimlere, Allah’ın elçilerinin, Ehlibeyt’in, sahabelerin isimlerinin çocuklara verilmesine karşı değilim. Ama çocuklara Arapça isimler koymak, Kuran’daki her sözcüğün anlamını bilmeden isimler vermek Müslümanlık değildir.

Müslüman olanlara Arapça isimler mi vermeliyiz?

Ali doğduğunda da Ali’ydi, ilk Müslüman erkek olduğunda da. Ömer, Osman, Ebubekir, Ebuzer, Ebu Süfyan, Abbas ve diğerleri Allah’ı inkar eden putperestler olduklarında da isimleri aynıydı Müslüman olduklarında da. İsmi kötülük ve şeytaniliği çağrıştıran yada tevhide aykırı olanlar dışında kimsenin adı değiştirilmedi. Ben Türk adı koyan Arap hiç bir görmedim duymadım. Zaten olsa kesin haber olurdu! Haber değeri taşıyor… olaya bak!

Babam benim adımı Arapça koydu ancak askerde komutanım beni ‘İlbeyi’ diye çağırırdı. Ben İlbeyi’yi daha çok sevdim. Bazı değerli dostlarda İlbeyi – İlbegi diye seslenirlerdi bana. Ya kolay geliyordu onlara yada bana ve Türkçeye olan saygılarından dolayı böyle sesleniyorlardı.

Sakın ola beni din düşmanı, ırkçı olarak tanımlamayın darılırım. Ben asla ırkçı olamam insanı can olarak görürüm. 73 fırka da bilmem, benim için iyi ve kötü vardır gerisi yalandır. Bizler Türk’üz. Türkçe konuşalım. Türkçenin diğer ağızlarını koruyup yaşayalım, betikler, yazılar, deyişler, koşuklar, kitaplar kaleme alalım.

Ana dilimiz arımız varımız onurum Türkçemiz

Türkçeyi soyluca, güzelce konuşalım. Ana dile saygı duyalım. Bu sadece bizim için değil, Diyar’a, Rojad’a, Welat’a Rojda’ya, Cudi’ye, Boran’a da saygı duyalım. Onun da ana dilini konuşup koruması yazması hakkı. Ana dilinde isimler koyması da hakkı. Biz Türkiye’yiz ve Kürtçe de bizim değerimiz. Çünkü Kürtler de Türkiye’nin ayrılmaz değeri, parçası, sahiplerinden biri. Ermeniceye, Süryaniceye, Lazcaya, Farsçaya, Arapçaya da insan da değer verin. Ama Türkçeyi de ellerinizle yok etmeyin.

Türkçe anadilimizdir. Anamız, geleneğimiz, geçmişimiz, geleceğimiz, arımız, tüm varımızdır. Güzel Türkçemize saygı duy, düzgün Türkçe konuş, kurallı Türkçe yaz, çocuklarına Türkçe ad ver. Sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: