SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi

Bu saatten sonra bize hayırlı işler demek düşer.

Bu saatten sonra bize hayırlı işler demek düşer.
Bu haber 13 Eylül 2018 - 14:50 'de eklendi ve 5 görüntülendi kez görüntülendi.

Birilerinin çıkıp anlatması gerekiyor.

Hani her gün televizyonlara çıkıp, profesör veya doçent olduğunu oradan yeni öğrendiğimiz tipler var ya, bir de kendi konusu olsun olmasın her işin uzmanları var. Bu arkadaşlar çıktıkları bir televizyon programında halkın daha da aydınlanmasını sağlamalı.

Elinde SEKA gibi bir fabrika varken bu fabrikanın satışı neden yapılır? Hadi sattın, satarken aynı işi devam ettirmesi koşulu ile neden vermedin?

Bunlar olsaydı, bu gün dışarıdan kağıt bulma derdine düşermiydik.

Şeker fabrikaları neden satılır? Dünya özelleştirmeye gidiyor mantığı ile yapıldıysa, aynı şekilde satarken şeker üretiminin devam etmesi koşulu satış sözleşmesine neden koyulmaz.

Birileri, bu uzman geçinenler açıklamalı. Bunların açıklamasını yapabilecek bir babayiğit olmalı. Her nane de televizyona çıkıp ahkam kesen bilginler bu konu hakkında ne düşünüyor bilelim.

Un üretiminin ihracatı neden engelleniyor. Amaç nedir?

Yurt dışından getirilen hayvanların ve etlerin denetimlerinin veteriner hekimlerce yapılması neden yasaklanıyor? Altında bilmediğimiz bir şeyler mi yatıyor?

Bu güne kadar satılımış olan fabrika ve kurumların hepsinden söz etmiyorum. İki önemli  üretim alanımız, kağıt ve şeker fabrikaları. Konu bu.

Birilerinin çıkıp anlatması gerekiyor.

Bu ülke nereye gidiyor, nasıl gidiyor. Hayati önem taşıyan fabrikaların satılış amacı nedir? Neden aynı üretimini devam ettirmek koşuluyla bu satışlar yapılmıyor.  Satılması ayrı bir konu, ayrı bir dert iken, satış biçimi bambaşka bir dert.

Kurun bakalım şimdi SEKA gibi bir fabrika da görelim, eeyyy dikili ağacı olanlar.

Şeker fabrikaları için 22702/2018 tarihinde Sabah gazetesinde çıkan bir haberi aynen aktarıyorum. Doğruluk derecesini siz yorumlayın.

Üretimi sürdürmek şartıyla özelleşek (miş)…

Hükümet, 14 şeker fabrikasının satışı için ihale sürecini başlattı. Çalışanların hakları korunacak ve istihdam için üç seçenek sunulacak. Çiftçiler belirlenen kota kapsamında pancar üretimini sürdürecek, sözleşmeler iptal edilmeyecek. Alıcı firmalara fabrikalarda şeker üretimini devam zorunluluğu getirilecek. İhaleler varlık satışı şeklinde yapılacak, üretim ve çiftçiden alım koşulu getirilecek. Yerel yatırımcıyı teşvik için geçici teminatlar düşük tutulacak.

ÇİFTÇİYE KORUMA
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 14 Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine ilişkin kararı dün yayınlandı. Afyon, Ağrı, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal ve Yozgat fab rikaları için ihalenin iki ayda tamamlanması hedefleniyor. Türkşeker’e pancar temin eden çiftçiler mevcut kotaları kapsamında pancar üretmeye devam edecek. Alıcılara mevcut çiftçilerle asgari 5 kampanya dönemi boyunca pancar üretim sözleşmelerini devam ettirme zorunluluğu bulunuyor. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin ihaleler pazarlık usulü ile yapılacak. Pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımıyla yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılacak. İhalelere gerçek ve tüzel kişilerle yatırım fonları ve ortak girişim grupları katılabilecek. İstekliler, ayrı ayrı olmak koşuluyla birden fazla ihaleye teklif verebilecek. Fabrikalarda memur olarak çalışanlar özlük hakları korunarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil olabilecekler. Daimi ve geçici işçilerden emekliliği dolmayanlar ise Türkşeker’in fabrikalarından çalışacak. Dileyen işçiler diğer kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek.

İstekliler son tekliflerini, Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat şeker fabrikaları için 3 Nisan’a,Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu ve Turhal şeker fabrikaları için 11 Nisan’a, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş şeker fabrikaları için ise 18 Nisan’a kadar verebilecek.

Bu saatten sonra bize hayırlı işler demek düşer.

Çünkü, bu özelleştirmeler sayesinde servet edinenler olduğu gibi, batıp parçalananlar,işsiz kalıp perişan olanlar çıktı ortaya.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA