SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi

Çalışma Bakanı: Ülkemiz asgari ücreti birçok Avrupa Birliği ülkesini geride bıraktı

Çalışma Bakanı: Ülkemiz asgari ücreti birçok Avrupa Birliği ülkesini geride bıraktı
Bu haber 02 Aralık 2019 - 17:12 'de eklendi ve 4 görüntülendi kez görüntülendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret görüşmlerinde, “Ülkemiz asgari ücreti birçok Avrupa Birliği ülkesini geride bıraktı” dedi. Ancak Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD baz alınarak euro cinsinden yapılan asgari ücret hesaplamasında Temmuz 2019 itibariyle Türkiye’nin son sırada olduğu ortaya çıktı.

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretlinin merakla beklediği zam pazarlığında görüşme süreci başladı. 15 kişiden oluşan komisyonda işçileri Türk-İş, işveren kesimini ise TİSK temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na başkanlık etti.

Bakan Sulçuk, “Asgari ücreti 2019 yılında aylık net 2020 Türk Lirası olarak tespit ettik. Yüzde 26 oranında ciddi bir artış sağlayarak işçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair verdiğimiz sözü de tutmuş olduk. iddiasında bulundu.

Selçuk, “2002 yılında 184 Lira olan net asgari ücreti 2020 liraya çıkararak da nomiral olarak 10 kat arttırdığımızı da dikkatinizi çekmek isterim. Real anlamda asgari ücreti 1.5 kat arttırmış bulunmaktayız. Yine uluslararası veriler arasından da asgari ücretin işçiye sağladığı satın alma gücüne baktığımızda geldiğimiz nokta itibariyle önemli bir ivmeye sahibiz” dedi.

Bakan Selçuk asgari ücretin; Bulgaristan, Polanya, Romanya, Macaristan, Portekiz gibi daha birçok Avrupa Birliği üyesi ülkeyi geride bıraktığını öne sürdü. Ancak,  Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD baz alınarak euro cinsinden yapılan asgari ücret hesaplamasında Temmuz 2019 itibariyle Türkiye’nin son sırada olduğu ortaya çıktı.

İşte Türkiye’nin sonuncu olduğunu gösteren grafik çalışması:

Bakan açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Çalışmalarını Aralık ayı boyunca sürdürecek olan komisyonun 2. toplantısını TÜRK-İŞ’in, 3. toplantısını ise TİSK’in ev sahipliğinde gerçekleştirecek. Yine Aralık ayının son haftası bakanlığımızın ev sahipliğini yapacak olan toplantıda ise 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan asgari ücreti açıklıyor olacağız. Komisyonda geçen yılda olduğu gibi tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini ben canı gönülden diliyorum.

İşte Bakanın açıklamaları:

Türk-İş temsilcisi, “Bakanlığın çağrısı üzerine toplanmış bulunuyoruz. Toplumun büyük çoğunluğu komisyon çalışmalarının sonucunu büyük bir merakla bekliyor. Ancak özellikle asgari ücretle çalışanların beklentisi daha da yüksektir.

Yarın TÜİK, enflasyon oranlarını belirleyecek. Resme enflasyonla halkın enflasyonu arasında büyük farklar oluşmaktadır.

Temel alınan enflasyon oranı beklenen artışları karşılamıyor” dedi.

TÜRK-İŞ: ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILMALI

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, “Her alanda devam eden fiyat artışları karşısında geçim şartları ağırlaşmaktadır. Gıda fiyatlarındaki artışın aile bütçesine getirdiği yük kısıntıya yol açmıştır. Ücretli çalışanlardan alırken ölçü kepçe, verirken kaşık olmaktadır. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması ortak taleptir” dedi.

TİSK: ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ DEVAM ETMELİ

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da açıklamasında “Asgari ücret desteğinin 2020 yılında da 200 TL olarak devam etmesinin önemli olduğunu vurgulamak isterim. Belirlenecek ücrette ülkenin ekonomik durumu ve işletmelere olan etkisi göz önünde bulundurulmalı” ifadelerini kullandı.

15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçileri Türk-İş, işveren kesimini ise TİSK temsil ediyor.

İKİNCİ TOPLANTI 10 ARALIK’TA

Asgari ücretin belirlenmesi için ikinci toplantı 14 Aralık’ta işçi kesimi, 3. toplantı ise 17 Aralık’ta işveren temsilcilerinin ev sahipliğinde yapılacak.

Komisyon dördüncü ve son toplantısını yine bakanlığın ev sahipliğinde yapacak.

TÜRK-İŞ 2 BİN 578 LİRA TALEP EDİYOR

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2 bin 578 liranın altında bir rakamı konuşmayacaklarını açıklamıştı.

Yeni ekonomi programında, kamunun kontrolündeki ücret ve fiyatlarda enflasyon oranında bir artışa yönelik bir politika yer alıyor. 2019 için belirlenen enflasyon hedefi ise yüzde 12.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA