GÜNCEL- Çanakkale Saroz Körfezi açıklarında uzaktan uydu yardımıyla hareket ettirilen ve casusluk amacıyla kullanıldığı düşünülen, insansız bir tekne bulundu.

Çanakkale Sahil Güvenlik ekipleri tarafından bulunan teknenin bozulduğu için sürüklendii belirtilirken, ekipler tarafından yapılan incelemede teknede insan olmadığı ve uydu marifetiyle hareket ettirildiği tespit edildi.

Gazete Habertürk’ten Mesut Han’ın haberine göre, süpersonik teknenin kime ya da hangi ülkeye ait olduğu henüz bilinmiyor. Askeri kaynaklara göre, “Tekne özel bir yapıya sahip. Radarla tespiti imkânsız. Ancak bilinmeyen bir sebepten dolayı arızaya geçerek stop ediyor ve bu sırada radar tarafından tespit ediliyor. Bunlar insansız hava araçları gibi pilotu bulunmayan araçlar. Muhtemelen AB üyesi ülkelerin denizdeki yasadışı göçü denetlemek için kara sularımıza sızdırdığı bir araç. Şu anda Sahil Güvenlik’te tutuluyor ve savcılık tarafından konu gizlilik içerisinde yürütülüyor.”

Uzmanlar, bu tür araçların Frontex (AB Dış Sınırların Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı) tarafından Akdeniz ve Ege’de gemilerdeki telsiz dinlemeleri ile göçmenlerin Avrupa’ya geçişlerini önlemek amaçlı olarak kullanıldığını belirtti. Uzmanlar yapım yerinin Fransa, teknenin de Frontex komuta merkezleri tarafından kullanılıyor olabileceğini kaydetti.