SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi

Cumhuriyet’in var olmak için yarattığı yok edilen kurumlar ve doğa katliamları

Cumhuriyet’in var olmak için yarattığı yok edilen kurumlar ve doğa katliamları
Bu haber 02 Ağustos 2019 - 18:10 'de eklendi ve 15 görüntülendi kez görüntülendi.

Cumhuriyet in ülkenin kalkınması ve büyümesi için kurduğu, büyüttüğü, Türkiyr yi kısa süre içerisinde üreten bir ülke konumuna soktuğu birkaç değerimizden söz etmek istedim. Şimdi yerlerinde yeller esen, dolayısıyla üretimimizin de kaybolduğu şu günlerde Cumhuriyet karşıtı tutum sergileyenlerin anlaşılıyor ki nefret nedenleri bu yatırımlarla ülkeye saygınlık kazandıran Mustafa Kemal Atatürk tür.

17 Eylül 1924 tarihinde Akhisar da kuruldu. Adı Türkiye Tütüncüler Bankası A.Ş. 1955 de İzmire taşındı, 1999 da faaliyetlerine son verildi.

Artık Tütünbankımız yok.

22 Nisan 1955 de Pamuk üreticilerine destek için Pamukbank kuruldu. Pamukbank, 2004 yılının ikinci yarısında Halkbank’a devredildi; devir işlemleri 17 Kasım 2004 tarihi itibarıyla tamamlandı.

Etibank, 14 Haziran 1935 tarihinde, Atatürk’ün direktifi ile Türkiye’nin yer altı kaynaklarını işletmek ve değerlendirmek üzere, sanayinin ihtiyacı olan madenleri, endüstriyel hammaddeleri, enerjiyi üretmek ve bu işlerin yapılması için gerekli sermayenin toplanacağı her türlü bankacılık işlemini yapması için kuruldu.

Etibank 2 Mart 1998’de Özelleştirme çerçevesinde Dinç Bilgin ve Cavit Çağlar tarafından satın aldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 27 Ekim 2000 tarihinde aldığı kararı ile Etibank’ın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi TMSF’ye devredildi.

İnterbank ve Esbank ile birlikte Etibank bünyesi altında birleştirildikten sonra, tamamı TMSF’ye ait olan Bayındırbank ile altında birleştirilmiştir.

Sümerbank, 11 Temmuz 1933 tarihinde Atatürk tarafından Sümerbank ismi verildi. İlk büyük kompleksi Eylül 1935’te Adana’da kuruldu. Bu kompleksin inşası için 1932 yılında İsmet İnönü Sovyetler Birliği’nden 8,5 milyon liralık kredi aldı. Yapının tasarımı Sovyetler’e aittir. Adana Bez Fabrikası ve Lojmanları, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kamu yatırımıdır.

1987 yılında Sümerbank’ın özelleştirilmesi kararı alındı ve banka Kamu Ortaklığı İdaresi’ne devredildi. 1988’de Sümerbank Holding kuruldu. Holdingin bankacılık birimi 1993’te Yüksek Planlama Kurulu kararıyla Sümerbank adı altında yeniden yapılandırıldı. 24 Ekim 1995’te Garipoğlu şirketler grubuna 103.4 milyon dolara satılarak özelleştirildi. Hayyam Garipoğlu’nun Malki cinayeti ve Türkbank skandalına adının karışması, Sümerbank’ın elinden alınmasına neden oldu. Sümerbank 21 Aralık 1999’da TMSF’ye devredildi. Ardından 9 Ağustos 2001tarihinde Oyak Grubuna satıldı. Oyakbank A.Ş.’ye 11 Ocak 2002 tarihinde tescil edilmiştir.

Bütün bunların dışında özellikle son yıllarda sıkça karşılaştığımız doğa katliamlarının bütün vatanseverlerin ciğerlerini yaktığını biliyorum.

Vatanseverlerin ciğerleri yanarken, vatansevmezlerin orman ve yeşil katliamları Cumhuriyet düşmanlığından başka ne olabilir?

Kısa özet geçelim;

murat dağı orman katliamı ile ilgili görsel sonucu

Murat Dağı, Ege’nin en yüksek dağı olan ve Türkiye deprem haritasına göre 1. derecede tehlikeli deprem bölgesi içerisinde yer alan Murat Dağı, altın-gümüş madeni tehdidi altında. Maden projesinin hayata geçirilmesi durumunda içme ve yeraltı sularının yok olacağı belirtiliyor.

 

 

Munzur dağları, Ovacık Cevizlidere bölgesinde 5 bin metre sondaj yapıldı. Hozat-Ovacık karayolu arasında Kacaoğlan köyünün kuzeydoğusunda Mamlis’te MTA ve Japonlar sondaj çalışmaları yürüttüler. Tunçpınar Madenciliğin sondajları ile Sin Mezrasında 3 km’lik bir alanda bakır ve altın cevherleşmesi bulunduğu belirlenirken krom, kömür vd. madenler ise yan ürün olarak değerlendirilebileceği vurgulandı. Sondaj alanı, tam olarak Dersim sınırları içerisindeki Ovacık Cevizlidere, Karayonca, Karaoğlan, Doludibek ve Dersim Geyiksuyu Sin Mezrası olmak üzere toplam 43 bin 350 hektar alanı içeriyor. Bu devasa ruhsat alanının bir kısmı ise Munzur Milli Parkı içinde yer alıyor.

Türkiye’de siyanürle işlenen altın, gümüş vb. madenler doğal yaşamı ve suları adeta katlediyor. Artvin, Bergama,Eşme, Ordu,Erzincan, Gümüşhane, Madra Dağı, Kaz Dağları , Şirince.

Ünye ve Fatsa arası ormanlar katlediliyor.

sinop ince burun orman katliamı ile ilgili görsel sonucu

Sinop inceburun da nükleer için yapılan orman katliamlarını bir yıl geçmesine karşın bu gün kim hatırlıyor.

Biz yazmaktan yorulduk. Bölge bölge ağaçların, hayvanların, insanların yaşamları azar azar ellerinden alınıyor.

Ne yazık ki bizler de seyirci kalıyoruz.

En son gündemimizde Salda Gölü var.

AKP yi izlemeye devam edin!

munzur dağı orman katliamı ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA