POLİTİKA- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘FETÖ’ üyesi olduğu iddiasıyla 30 yıl hapis cezası ile yargılanan Yalova Altınova Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’a başarılarından dolayı plaket verdi.

Ankara’da düzenlenen ve başarılı belediye başkanlarının plaketle ödüllendirildiği törende, iki kişinin yaptığı şikayet üzerine “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan belediye başkanı Yılmaz da bulundu ve Erdoğan’ın elinden ödülünü aldı.

Sözcü gazetesinden Hande Zeyrek’in haberine göre, Yılmaz hakkında soruşturma nedeniyle yurt dışı çıkış yasağı da bulunuyor.

AKP’li Başkan Volkan Yılmaz’ı yargılamaya götüren süreç ise şöyle gelişti: İş yeri ruhsatı almak isteyen esnaf Şenol F. 18 Mayıs 2016’da belediyeye müracaat etti. Başkan Yılmaz ruhsat işlerinde yetkili zabıta amiri aracığıyla Balıkesir’deki Zağnos Öğrenci Yurdu’na 1.500 TL para yatırılmasını istedi. Başkan paranın yatmaması durumunda ruhsat işleminin yapılmaması talimatı da verdi. Esnafın elektriğinin kesilerek para vermesi konusunda baskı yapıldığı zabıta amirinin tanık ifadesiyle ortaya çıktı. Başkan Volkan Yılmaz’ın para yatırılmasını istediği yurt FETÖ ile bağlantılı Zağnos Kültür ve Eğitim Vakfı’na aitti ve 23 Ağustos 2016 da 29779 sayılı KHK ile kapatılan vakıflar arasındaydı.