SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi

Hey On Beşli…

Hey On Beşli…
Bu haber 22 Eylül 2016 - 18:25 'de eklendi ve 26 görüntülendi kez görüntülendi.

Arada bir o güzelim türkülerimizin hikayelerini de araştırıp yazmanın, paylaşmanın güzel olacağını düşündüm.
Bu gün On Beşliler le başlayalım istedim. Aşağıda okuyacağınız hikaye On Beşliler e ait olup, bu günkülerle kıyasladığımızda gerçek vatanseverlerin durumunu gösterir.

Çanakkale cephesi, sanki bir ölüm değirmeni gibiydi. Tükettiği insanlar sayısız, İngiliz general Aspinall-Oglander in “Geliboluda ki kanlı muharebeler Türk ordusunun çiçeğini bitirmiştir” sözü anlamlıydı.  Diğer cephelerden asker getirilemediğinden boşluklar doldurulamıyordu. En yakın çevreden başlayarak 15 yaş üzerinde eli silah tutan bütün gençlerin, gönüllü olup olmadığına bakılmaksızın Çanakkale ye sevk edilmeleri normal bir durum halini almıştır.

O günler köyde, kasabada erkeğin kalmadığı, gücü kuvveti, boyu posu yerinde olan herkesin asker olduğu veya olmak zorunda kaldığı çok zor günlerdi.
Birinci Dünya savaşında Osmanlı ordusunda insan kaybı öyle bir noktaya ulaşmıştı ki, Harbiye Nezareti savaş bütün hızıyla sürerken, askerleri bir kaç günlüğüne de olsa memleket iznine göndermeye çaba göstermişti. Çünkü savaşta gün geçtikçe daha da artan kayıplar, nüfusun tükenmekte olduğu korkusunu yaratmış, savaşan askerler memleketlerine nüfusu çoğaltmak üzere gönderilmişlerdir.

Çanakkale savaşı sırasında, İtilaf devletlerinin Nisan 1925 den itibaren kara çıkarmasına başlamasıyla birlikte cephede takviye kuvvetlere ihtiyaç doğunca Sultan V. Mehmet Reşad 27 Mayıs 1915 de bir emir yayınlayarak, yukarıda sözü edilen Askeri Mükellefiyet Kanunun da değişiklik yaparak lise öğrencilerini cepheye çağırmak zorunda kalmıştı. Bu değişikliğe göre 10. sınıfta olanlarda silah altına alınmıştır. Alınan bu karardan sonra Harbiye Nezareti de bir tebliğ yayınlayarak, 1315 doğumluların bedenleri gelişmiş, eli silah tutan, savaşa uygun olanların da kıtalara teslim olmaları istenmiştir.
Bu çağrı üzerine, Balıkesir, Bursa, Manisa, Kütahya, Adapazarı, İzmir, Aydın, Muğla ve Konya nın öğrencileri, vatanın kendilerinden beklediği bu yüce görevi yerine getirmek için silah altına koşmuşlardır.

Genellikle 15-19 yaşlarında olan bu gençlerin cepheye katılımları anısına Anadolu da yakılan meşhur “Hey Onbeşli Onbeşli”  adlı türküde söz konusu durum çok acı ve dramatik bir dille anlatılmıştır.

Bir söylentiye göre ise türküyü yazanın Adanalı  İboş Ali Ağa adında bir halk ozanı olduğu söylenir.

Burada sözü edilen On beşliler 1315 doğumlu olanlardır.

http://gunlukbakis.blogspot.com.tr/
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
2 ADET YORUM YAPILDI
koca kutuk23/09/2016 / 9:07 PM Cevapla

benim abi benim devam et!…
Ferit'im sakat temele koca gökdelen dikmişsin! yanlış verilerle karmakarışık, saçmasapan bir sonuca gitmişsin.
1. 27 mayıs 1915'in Osmanlı takvimine göre karşılığını bir araştır. sözkonusu fermanın yazıldığı tarihle karşılaştırdığında 19 yaşındakilerin çağrıldığını, eğer boy ve kilosu yeterliyse 18 yaşındakilerin de gönderilmesinin istendiğini ve fakat bunların ihtiyat olarak orduya alınmasının istendiğini göreceksin. bu 15 yaş konusunu aklıbaşında bir tarihçinin dillendirdiğini hiç gördün mü? göremezsin. hepsi gerçeği bilirler ama bu 15 yaş işi halkın iliğine o kadar işlemiş ki "inandıramayız, bize de düşman olurlar." diye kimse aksini de söylemeye cesaret edemez.
2. bu ferman zaten öyle memleketin her yerinden gençleri ilgilendiriyor da değil. sadece o yıl mezun olacak askeri lise son sınıf öğrencilerini ve yaşı yetmese bile bir evvelki sınıf öğrencilerinden boy-kilosu yetenleri orduya çağırıyor.
3. memleketin her yerinden gönderilip, hakkında türküler-ağıtlar yazılan askerler " Yemen'e gönderilen redif askerler"dir. bunların da dönmeme nedenleri – sadece- orada ölmeleri-yaralanmaları-esir alınmaları değildir. kimsenin üzerinde durmadığı benim araştırmalarım sonucunda vardığım bir sonucu ilk kez sana açıklıyorum; bunların çoğu orada evlenmiş yurt tutmuş ondan dönmemiştir.
neden dönsün? dedim ya redif ( yani yenilere teslim edip savaş alanını terkedip memleketine terhis edilmiş ama yedekte bekletilen eski ve yaşlı askerler.) bunlar. hepsinin küçük-büyük çocukları eşleri var. 5 yıldır savaşıyorlar; mektup yok-telefon yok. " durun lan ben ölmedim, yaşıyorum. " deyip, karısıyla evlenip çocuklarına babalık yapan kerdeşlerine heber gönderme şansı hiç yok. bir kaç dönen, daha doğrusu kaçıp gelen olmuş ama onlar da durumu görüp yeniden gitmiş.
bugün Yemen'de bunların oluşturduğu ve torunlarının yaşadığı bir çok köy var. neyse uzatmayalım. sen lisanı münasiple şu yazdığın zırvaları düzeltiver. öptüm…

Ahmet Dede23/09/2016 / 10:14 PM Cevapla

Buradan devam edelim. Hicri takvime göre 1915 1333 e karşılık gelmektedir ki, bu doğumlu olanlar 18 yaş sınırındadır. 1315 lilerin 15 yaşında olduğunu söylemiyor. türkünün 1315 liler için olduğunu söylüyor. Zaten yukarıda 15-19 yaş aralığında eli silah tutabilen diye belirtilmiş.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: