SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi

İstanbul’ un Fethi

İstanbul’ un Fethi
Bu haber 18 Nisan 2013 - 14:01 'de eklendi ve 8 görüntülendi kez görüntülendi.

İSTANBUL’UN FETHİNE BAŞKA BİR AÇIDAN BAKIŞ.

TARİHÇE VE GENEL DURUM

MS. 395 YILINDA ROMA İMP.  İKİYE AYRILMIŞ, ORTODOKS DOĞU ROMA ( BİZANS ) İMP. 1000 YIL KADAR DAHA -ADETA DÜNYANIN EKONOMİK VE SİYASİ MERKEZİ ÖNEMİNDE – HAYATTA KALMIŞTIR.

BU ON ASIRLIK ZAMAN İÇİNDE TÜRKLERDEN ARAPLARA, RUSLARDAN SASANİLERE KADAR BİR ÇOK UYGARLIĞIN HÜCUMUNA UĞRAMIŞ, TEK İSTİSNA HARİÇ, ELE GEÇİRİLEMEMİŞTİR. O İSTİSNA 1204 YILINDA, 4. HAÇLI SEFERİNDE TOPLANMIŞ LATİN ORDUSUDUR Kİ; BİRAZ DA HİLE İLE GERÇEKLEŞEN BU İSTİLA, ORTODOKS BİZANSIN BİRÇOK TARİHİ ESERİNİN YAĞMALANMASI VE YOK EDİLMESİ SONUCUNU DOĞURMUŞTUR. LATİNLER, İSTANBUL SURLARI DIŞINDA KALAN TOPRAKLARDAKİ EGEMENLİKLERİNİ 1261’DE İMP. PALAİOLOGOS’UN YENİDEN ALMASINA KADAR SÜRDÜRMÜŞLERDİR.

OSMANLILAR DA BİZANSI BİR KAÇ KEZ KUŞATMIŞLAR, HATTA 1422’DEKİ KUŞATMADA, İSTANBUL, KARADAN HİÇBİR BAĞLANTISI OLMAYACAK DURUMA GETİRİLDİĞİ GİBİ, 1. BAYEZİT TARAFINDAN YAPTIRILAN ANADOLU HİSARIYLA, DENİZDEN DE BASKI ALTINA ALINMIŞTIR. O KADAR Kİ, RUMELİHİSARI YAPILIRKEN BİZANSLILAR YALNIZCA ŞİKAYET VE SEYRETMEKLE YETİNMİŞLERDİR.

1453 ‘ EGELİNDİĞİNDE, OSMANLI DEVLETİ SINIRLARI, AMASYA VE BATISINDAN ORTA VE KUZEY ANADOLU, KONYA BATISINDAN DA BATI ANADOLUYU KAPSAR ŞEKLE ERİŞMİŞTİR. YİNE EDİRNE , VARNA VE NİĞBOLU’YU DA İÇİNE ALACAK ŞEKİLDE TÜM TRAKYA , RUMELİ EYALETLERİNİ OLUŞTURMAKTADIR. SULTAN 2. MURAT OTUZ YILLIK İKTİDARINDA İÇ VE DIŞ TEHDİTLERİ TAMAMIYLA YOK ETMİŞ, OĞLU 2. MEHMET’E TAHTI İKİ KEZ KENDİ RIZASIYLA DEVREDECEK KADAR ZENGİN VE SORUNSUZ BİR DEVLETİ MİRAS BIRAKMIŞTIR.

BİZANS İSE, ŞEKİLDEKİ GİBİ, İSTANBUL SURİÇİ’NE SIKIŞMIŞ, TAHTA KİMİN GEÇECEĞİNE OSMANLILARIN KARAR VERDİĞİ, ANADOLUDAKİ SON TOPRAKLARINI ( ALAŞEHİR) OSMANLILAR ADINA FETHETMEK İÇİN ASKER GÖNDEREN, EKECEK ARAZİSİ BİLE OLMAYAN, HATTA TEK DIŞ BAĞLANTISI DENİZ YOLU DAHİ, OSMANLILAR TARAFINDAN KONTROL EDİLEN BİR SEMBOLİK DEVLET POZİSYONUNDADIR.  BUNUNLA BİRLİKTE İSTANBUL, O DURUMUYLA BİLE, DÜNYANIN EKONOMİK, SİYASİ, SANATSAL VE BİLİMSEL MERKEZİ KONUMUNDADIR. BU KONUMUNDAN DOLAYI EGE VE AKDENİZDE BAZI ADALARLA PONTUS’TAN VERGİ VE YARDIM ALIR DURUMDADIR. HALKIN BİR YARISI RUM VE LATİN KİLİSELERİNİN BİRLEŞMESİNE, DİĞER YARISI DA AKSİNE ÇALIŞIR DURUMDA BÖLÜNMÜŞTÜ. O KADAR Kİ, BİZANS BÜYÜK AMİRALİ LUKAS NOTRAS “ KOSTANTİNİYE’DE KARDİNAL ŞAPKASI GÖRMEKTENSE TÜRK SARIĞI GÖRMEYİ YEĞLERİM “ DİYOR, KEŞİŞLER VE RAHİBELER, İKİ KİLİSENİN BİRLEŞMESİNİ SAVUNAN BAZI PAPAZLARA GÜNAH ÇIKARTTIRMIYOR, PAPAZLAR KENDİ GÖRÜŞLERİNDEN OLMAYANLARA “ SON NEFES AYİNİ “ YAPMAYI REDDEDİYORLARDI. HATTA KUTSAL PERHİZ GÜNLERİNDE BİR RAHİBE HALKIN KARŞISINA GEÇEREK ET YEMİŞ VE İSLAMI KABUL EDİP, GİYİMİNİ DEĞİŞTİRMİŞTİ.

KUŞATMA

SON SINIRLARI ŞEKİLDE GÖRÜNTÜĞÜ GİBİ, SARAYBURNU YARIMDASINDAN İBARET ( 17 kilometrekare ), SURLARLA ÇEVRİLİ BİR KALE GÖRÜNÜMÜNDEKİ BİZANS DEVLETİ(!), YİNE ŞEKİLDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ 2. MEHMET PADİŞAHLIĞINDAKİ OSMANLILAR TARAFINDAN KARADAN VE DENİZDEN KUŞATILMIŞTIR. OSMANLI ORDUSU MEVCUDUYAKLAŞIK 250.000 KİŞİDİR. 100.000 KADAR SUVARİ ORDUGAHIN ARKASINDA, 100.000 KADAR PİYADE SAĞ KANATTA, 50.000 KADAR PİYADE SOL KANATTA, 15.000 KADAR YENİÇERİ DE PADİŞAH İLE BİRLİKTE MERKEZDEDİR. YİNE BİR MİKTAR ASKER DE ZAĞANOS PAŞA KOMUTASINDA HALİÇ KARŞISINDA GALATA SIRTLARINDA ORDUGAH KURMUŞTU. OSMANLI ORDUSUNDA MACAR ORBAN USTA TARAFINDAN DÖKÜLMÜŞ BÜYÜK TOP İLE DAHA KÜÇÜK AMA ETKİLİ TOPLAR MEVCUTTU. ( BU BÜYÜK TOP İLK BİR KAÇ ATIŞTAN SONRA PARÇALANMIŞ VE ORBAN’IN DA HAVAYA UÇMASINA NEDEN OLMUŞTUR. TOPKAPI ADI BU BÜYÜK TOPUN KARŞISINDA BULUNAN KAPIYA VERİLMİŞTİR. )

OSMANLI DENİZ GÜCÜ İSE, ONSEKİZİ ÜÇ SIRA, KIRKSEKİZİ İKİ SIRA KÜREKLİ KADIRGA İLE YİRMİBEŞ TAŞIMA GEMİSİ VE 300 KADAR KÜÇÜK GEMİDEN OLUŞUYORDU. BU DONANMA BALTAOĞLU TARAFINDAN ŞİMDİ BALTA LİMANI DENEN YERDE İMAL EDİLMİŞTİ.

 BİZANS SAVUNMA GÜCÜ İSE, ÇEŞİTLİ ULUSLARDAN OLUŞAN VE HERBİRİ BİR OSMANLI FIRKASI KARŞISINA YERLEŞTİRİLMİŞ 10.000 KADAR KİŞİDİR. BU MEVCUT İÇİNDE KUŞATMA ESNASINDA YAPILAN BİR SAYIM DEFTERİNE GÖRE RUMLARIN MİKTARI 4963 ASKERDİR. RUM DENİZ GÜCÜ 14 YELKENLİDEN KURULUDUR. BUNLARDAN BAZILARI EL KONULMUŞ TÜCCAR GEMİLERİDİR. ELLERİNDEKİ TOPLAR, ATEŞLENDİĞİNDE SURLARA ZARAR VERDİĞİNDEN SAVUNMA SÜRESİNCE ETKİLİ OLARAK KULLANILAMAMIŞTIR.

ÇOK AZ DA OLSA, KUŞATANLAR ARASINDA HIRİSTİYANLAR OLDUĞU GİBİ, SAVUNANLAR ARASINDA DA TÜRK-MÜSLÜMANLAR VARDIR.

SONUÇ

BİZANSIN YIKILIŞI VE İSTANBUL’UN FETHİNE İLİŞKİN EPİK BİRÇOK ANLATIM OKUL KİTAPLARIMIZI DAHİ SÜSLER. BU NEDENLE KONUYU DEŞECEK DEĞİLİM. ELLİÜÇ GÜNLÜK ZORLU BİR KUŞATMADAN SONRA, BU BİZANS KALESİ(!) FETHEDİLMİŞ,  BU OLAY TÜRK TARİHÇİLERİNCE, BİR ÇAĞIN KAPANDIĞI, YENİ BİR ÇAĞIN AÇILDIĞI OLAY OLARAK DÜNYA TARİHİNE İŞLENMİŞTİR.

AVRUPALILAR İSE, ORTAÇAĞIN KAPANIŞINI BATI ROMA İMPARATORLUĞUNUN YIKILDIĞI, KITADA HUMANİST YAKLAŞIMLAR VE PROTESTAN REFORMASYONUN BAŞLADIĞI 16. YÜZYIL BAŞLARINA ÖTELERLER. (BU ÇEYREK YÜZYIL OSMANLININ DOĞUYA AKINLAR YAPTIĞI, İRAN, DULKADİR VE MISIR FATİHİ YAVUZ SULTAN SELİM’İN ‘HADİM-ÜL HAREMEYN’ UNVANINI ALDIĞI YILLARDIR. )

ASLINDA AVRUPA’DAKİ BU SİLKİNİŞ DE İSTANBUL’UN FETHİNİN VE KONSTANTİNİYYE’DEKİ ORTODOKS BİLİM VE SANAT ERBABININ BATIYA KAÇIŞ-GÖÇÜŞÜYLE ORTAYA ÇIKMIŞTIR. DOĞUNUN YÜKSEK VE GELİŞMİŞ UYGARLIĞI BU SAYEDE AVRUPA’YA İTHAL EDİLMİŞ, OSMANLI KATI BİR DİNCİ ANLAYIŞA BÜRÜNÜRKEN, AVRUPA MİLLETLERİ “DİN AFYONUNU” SORGULAMAYA BAŞLAMIŞLARDIR.

http://gunlukbakis.blogspot.com.tr/
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: