SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi

Kabe tarihi ve tapınma

Kabe tarihi ve tapınma
Bu haber 16 Eylül 2017 - 15:28 'de eklendi ve 220 görüntülendi kez görüntülendi.

İslam inancında ki en değerli put Kabe bir Güneş tapınağı olarak yapılıp kullanılmıştı. 956 yılında ölen ünlü İslam hadisçisi Mes’udi “Mürucu’z Zehep” adlı eserinde, 7 yıldız adına yapılan, Dünya’nın en büyük tapınaklarını sayarken, Kabe’nin de adını anar: “El Beyt’ül Haram (Kabe), geçen çağlar boyu hep saygı görmüştür, çünkü o Zühal (Satürn) Evi’dir.” Ne var ki, yine Mes’udi’nin verdiği bilgiye göre, Güneş tapınakları dörtgen olduğuna göre, Kabe de Zühal yıldızı için değil, Güneş için yapılan bir tapınak olsa gerektir.

“İnsanlar için yeryüzünde kurulan ilk ev, Mekke’de bulunan mübarek ve alemler için hidayet kaynağı olan Kabe’dir” (Al-i İmran, 3/96) buyurulur.insanlık yaşına göre İbrahim yakın zaman şehir efsanesidir ve dünkü çocuktur..buradaki çelişkiyi gören ulema tek kelimesi değişmez denilen ayette küçük bir değişikliğe gitmiştir..

Hz. Peygamber, Ashab-ı Kiramdan Ebu Zer (r.a)’in sorularına cevap olarak yeryüzünde ilk inşa edilen mescididir “Mescid-i Haram“, ikinci inşa edilenin”Mescid-i Aksa” olduğunu ve bu ikisi arasında kırk yıl süre bulunduğunu beyan buyurmuştur. (Buhari, Enbiya. 10).

Diyanet meali a

Ali İmran 96 da kabe için ilk  ibaresi kullanılırken  elmalı Hamdi Yazır’ın tercümesinde ilk mabed diye geçer..Adem’den beri İslam varsa, orası ilk ev değilde ilk kutsal mekansa ve bunu da yapan İbrahimse, İbrahim den önceki peygamberler hacı olmamıslar mıdır? Üstelik Mekke diye geçmez Bekke diye geçer. İslamcılar ismin değiştiği savını öne sürerler. Mekke  ile Bekke’nin farklı yerler olabileceğini düşünmezler. Buna aşağıda değineceğim.

İbrahim peygamber’in Tevratta bahsi çok geçer. Tevratı  incelediğimizde kabe ile igili bir bilgiye rastlamıyoruz. Tevrat değiştirilmiştir yalanı hafif kalıyor.Ağlama duvarını savunan ve sahiplenen Museviler çok değer verdikleri İbrahim’in kutsal mabedini neden yok saysınlar..üstelik kabeyi savunan bir İslam henüz gelmemişken..

Elimizdeki Eski Ahit el yazmaları Muhammed’in zamanından 600 seneden daha eskidir. Ve onlarda İbrahim’in Mekke’ye ya da Arabistan’a gittiğini okumuyoruz. Muhammed’den önce kimse ‘İbrahim Arabistan’a gelip, kabe’yi kurdu’ teorisini ortaya atmamıştı. Muhammed’den 600 sene önce kişilerin daha Arapların peygamberi’nin ortaya çıkacağından haberleri yoktu. Nasıl o zaman kendi kutsal saydıkları kitabını değiştirmeye ihtiyaç duysunlar?

Tarihe bakarsak, Mekke’deki Kabe ilk olarak İsa’dan önce 60 senesinde Romalı bir tarihçi olan Diodorus’un kitaplarında geçiyor. Onu ‘bütün Araplar tarafından büyük saygı gören bir put evi’ olarak anlatıyor.

İbrahim İsa’dan 2000 sene önce yaşadı. Bütün bu zaman içinde bir kere olsun, tarihçiler Mekke’deki kabe’yi anlatmıyorlar. Örneğin, “tarihçilerin babası” olan Yunanlı Herodot İsa’dan 440 sene önce İran’ı ve de Arabistan’ı anlatırken, Arapların adetleri ve inançlarından da söz ediyor. Kuran’da geçen Al-İlat putunun adını kullanıyor. Fakat kabe’den hiç söz etmiyor.

Demek ki Kabe, Herodot’un zamanı (İsa’dan önce 430 senesi) ile Flavius’un (İsa’dan önce 60 senesi) zamanının arasında yapıldı. Bütün bunlar gösteriyor ki, kabe İbrahim’den çok sonra yapıldı.

Abu Dar şöyle rivayet etti: Ben dedim: “Ey Resulullah! Yeryüzünde yapılan ilk cami hangisi idi?” O da dedi: “(Mekke’deki) Mescidi Haram.” Ve ben sordum: “Ya ondan sonra hangisi yapıldı?”. O da cevap verdi: “(Yeruşalim’deki) Mescidi Aksa”. Ben gene sordum: “Onların yapılmasının arasında ne kadar zaman geçti?” O da, “Kırk sene” diye cevap verdi… (Sahih Buhari, cilt 4, kitap 55, hadis 636)

Mekke’deki Kabe ne zaman yapıldığı bilinmiyor; oysa Yeruşalim’deki Mescidi Aksa hakkında kesin tarih bilgilerimiz var onu kral Süleyman İsa’dan önce 953 senesinde tamamladı.

Bu hesaba göre, Kabe ondan 40 sene önce, yani 993 senesinde yapılmış olmalı. O da İbrahim’in hayatından 1100 sene sonradır. Bu durumda birisi yanlış söylüyor ya Kuran, ya da Buhari’ nin hadisi.

İkisi aynı anda doğru olamaz.

Sabiilik güneş, ay ve yıldız gibi gök cisimlerine tapınan bir dindir ve dinlerin en eskisidir. İslamiyetten önce Arabistan yarımadasında vardı. ibadet tanrı kabul edilen gök cisimlerine karşı yapılırdı. Sabii’likten Musevi’liğe ve Hıristiyanlığa geçen bazı  ritüeller  İslamda çok daha belirgindir. örneğin namaz kılma vakti güneş’in konumuna göre yapılır. Çünkü en büyük tanrı güneştir. güneşe tapan bir din ile İslamiyette bire bir aynıdır.

satur-day : saturn günü, satürne tapınılan gün

sun-day : güneşe tapınılacak gün.

mon-day : ay tapınma günü.

tuesday : mars tapınma günü.

wednesday: merkür tapınma günü.

thursday : jüpiter tapınma günü.

friday : venüs tapınma günü.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: