Balıkesir ve İzmir’de kurduğu kapama karadut bahçelerinde 3 bin 850 karadut ağacı bulunan girişimci tekstil mühendisi, Kazdağları’nın eteklerindeki Edremit Körfezi’nde faaliyete geçirdiği tesislerde, katkısız karadut şurubu, püresi, lokumu ve reçeli üretip satıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının denetimindeki sertifikasyonlu bahçelerde yetiştirdiği karadutları meyve ya da işlenmiş olarak ilgi gören Osman Laçin, bölgede “karadut sevdalısı dede” olarak anılıyor.

Girişimci tekstil mühendisi Osman Laçin, karadutun ekonomik değerinin yüksek olduğunu söyledi.

Laçin, karadutun, binlerce yıldır Anadolu’dan Himalaya Dağları’na kadar uzanan bölgede yetiştiğini ve zeytinin kardeşi olarak adlandırılabilecek bir ağaç olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Dünyada böceklenmeyen tek ağaç karadut ağacıdır. Meyveler elle toplanmalıdır. Beyaz dutlar şeker oranları yüksek farklı meyvelerdir. Karadut, binlerce yıldır çocukların ağız yaralarında, bebekliklerinden itibaren kullanılan, antiseptik bir meyvedir. Karadut, geçmişte teknik olanaksızlıklar nedeniyle mevsim içinde tüketilen bir meyveydi ve artık şoklanıp dondurularak muhafaza ediliyor, her mevsimde öz değerlerini kaybetmeden tüketilebiliyor. Çekirdeklerinde E vitamini bulunuyor. Değişik işleme teknikleriyle püre, şurup ve reçel olarak da tüketiliyor. En faydalısı da püresidir.”

Balıkesir ve İzmir’deki 4 ayrı bahçede, fidanları kendi elleriyle diktiğini anlatan Laçin, karadutun eskiden bahçe kenarlarında az miktarda yetiştirildiğini söyledi.

– “En çok dondurma sanayinde kullanılıyor”

Laçin, karadutun artık kapama bahçelerde yetiştirildiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meyvelerimi püre haline getiriyor, püreyi de şekerleyerek katkısız şurup olarak halka arz ediyorum. Ülkemizin ciddi lokum üreticilerine bu meyveyi verip karadut lokumu da üretiyorum. Şurup, sulandırıldığı zaman karadut suyu olarak adlandırılıyor ve satılıyor. Ülkemizde karadut en çok dondurma sanayinde kullanılıyor. Ülkemizdeki tüm dondurma üreticilerine ürünümü satıyorum. 4 kapama bahçemin henüz birinde yetişkin ağaçlar var. Sadece buradan tam randıman alabiliyorum. Şimdilik aylık 30 ila 50 bin lira arasında değişen brüt gelirim oluyor fakat bu rakam değişken. Dünya genelinde meyveler yoğurt ile tüketiliyor. Yoğurt ile tüketilince etken madde emilimi daha ciddi oranda oluyor. İnşallah ülkemizdeki firmalar önümüzdeki zamanlarda bunu yoğurt ile birleştirip satarlar.”

politikam.com