SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi

Kemalizm e Değişik Bakış…

Kemalizm e Değişik Bakış…
Bu haber 01 Mayıs 2013 - 19:43 'de eklendi ve 6 görüntülendi kez görüntülendi.

 Ünlü Alman filozofu Friedrich Nietzsche (1844-1900)’nin felsefesi coşkun bir yaşama sevgisiydi. Bilgiyi hep yüceltti, bilgi üzerine kurulmuş bir sosyal ahlakı tasarlıyor, insan karanlıktan ancak kahramanca bir irade ve hayal çabasıyla kurtulabilir, diyordu. Durmadan tekrarlanan bu çaba, insanı üstün bir varlığa dönüştürecektir.

     Tarihi incelemek, en derin anlamıyla insanın kendisiyle anlaşabilmesidir. Kendisinde yeni bir varlığın, gelişmenin sezinlenmesi tarihi yeni bir mercekten görmektir, yeni bir anlam ve açıklama ile değerlendirmektir. 

     İşte genç Türk Ulusu böyle bir devri yaşıyor, Atası, Atatürk’ü onu bu yola götürüyor…..

     Milattan sonra 200 yılında İskenderiye’de bir coğrafya ve astronomi bilgini yaşıyordu. Claudius Ptolemaus veya Batlamyos. Uzayı keşfetti ve dünya merkez, güneş, ay ve yıldızlar etrafında dolaşıyor,  dedi. 1705 yılında ise içi rönesans ruhu ile dolu Kopernikus geldi, Merkez güneştir, dünya, ay ve yıldızlar güneşin etrafında dönüyor dedi ve 1500 yıllık yanlışı yıktı. Bu bir devrimdi

    Genç Türkiye’nin, İslam-Osmanlı medeniyetinden Laik-Türk kültürüne geçişi, Kopernikus devrimine benzer, bir fikir ve ruh değişikliğidir, bir kutuptan öbürüne geçmektir. Bir zamanlar kıymet sanılan şey, artık yerinde tutunamıyor, değişiyor. Türklüğün temelleri üzerinde yükselen modern kültürümüz, devlet, millet, bilim, edebiyat sanat, iktisat, teknik gibi kuvvetlerimiz kendi büyüme yollarını tutuyor, çürüyen meyveler dökülüyor, yeni meyveler gelişiyor…Nietzsche’nin dediği gibi, kıymetler kıymet değiştiriyor..

     Ortaçağdan sonra İtalya’da başlayan ve sonra batı ülkelerini kaplayan rönesans, bunun eşitidir. Kayzerlik, papalık yıkılmaya gidiyor, milli devletler kuruluyordu, bunlar yanlız siyasette değil, kültür ve fikir alanında da bağımsızlıklarını ilan ettiler. Her yerde Latince’nin önüne halk dilleri çıktı, bu değişiklik halk edebiyatını yarattı. 12. yüzyıldan önce İtalya, İspanya ve Fransa’da halk dilinde yazılmış hiçbir eser yoktu, Almanya ve İngiltere’de ise pek kısıtlı idi. 13. yüzyılın sonunda ise her yerde milli kültür gelişti, Latin dili ve kilise kültürü meydanı boşaltmaya mecbur oldu.     Goethe, bir ulusun kültürü, o ulusun bütün hayat ifadelerindeki sanatkarca üslubun, anlatımın birliğidir, demiştir. Yani ruh ve şekil birliği, kültür sahibi bir ulus demek, kapsamı ve şekli birbirinden ayrı ikilik değil, canlı bir birliktir. Bütün başka kültürlerden kıt kanaat gıda, besin alarak beslenmeye mahkum bir kültür olamaz. Kemalizm, Türk ulusunun asırlardır kaybettiği, yolunu ve izini artık tanıyamaz olduğu Türk kültürüne yurdunda tekrar kavuşmasıdır. Bu Türklüğün gerçek, ancak geç bir rönesansıdır. İşte Kemalizm budur….
   Dr. Özgen DİRİM
http://gunlukbakis.blogspot.com.tr/
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: