SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi

Laikliğin Tarihi..

Laikliğin Tarihi..
Bu haber 26 Nisan 2013 - 21:12 'de eklendi ve 8 görüntülendi kez görüntülendi.

Laikliğin tarihinde karşılaşılan ilk kavram Toleranstır.Latince tolarare fiilinden türetilmiştir. Bu fiil izin vermek, göz yummak, çekmek veya hoş görmek anlamlarına gelir.Buradan hareketle türetilen tolerans, yabancı veya baka türlü fikir ve davranışları hoş görme demektir. Toleransın doğuş kaynağı Yunan kültürüdür.Yunan politeizm i kültürel bir din olduğu için, oldukça toleranslıdır. Çünkü din topluma dışarıdan empoze edilmemiştir. Peygamberi, kutsal kitabı ve kilise organizasyonu yoktur. Devlet ve dini ayrılığı olmamasına karşın tolerans vardır. Ancak tolerans hiç bir zaman din hürriyetinin yerini tutamaz. Çünkü tolerans yasal bir hak değil, devletin tanıdığı bir tavizdir. Oysa din hürriyeti yasal bir haktır. Gerçek anlamda din hürriyeti ancak laik bir devlet düzeninde bulunur. 


İşte Yunan ve Roma daki tolerans, Hristiyanlık tarafından ortadan kaldırıldı. Orta çağ boyunca koyu bir toleranssızlık hüküm sürdü. Ancak Rönesans, coğrafi keşifler, re formasyon ve hümanizm  hareketleri sonucunda Hristiyan toleranssızlığı yıkıldı. Bu hareketlerin etkisiyle Avrupa nın hem maddi hem de manevi hayatında köklü değişiklikler meydana geldi. Bu değişiklikler Fransız devrimini hazırladılar. Fransız devriminin hazırlanmasında yeni çağın bilim. sanat ve teknik alanlarındaki  gelişmeleri ve modern felsefe akımları etkili oldular. Özellikle, Fransız devriminin temelinde bulunan “tabii hukuk teorisi” ile “aydınlanma felsefesi” laiklik fikrinin gelişmesinde büyük bir rolü vardı. 

Siyasi Tanım: Dindaşlık ile Yurttaşlık statülerinin birbirinden ayrılması demektir.  Bundan dolayı, Laik bir siyasi sistemde devlet adamları ile halkın aynı din veya mezhebe bağlı olmak şartı yoktur. Ayrıca laiklik demokrasinin, özellikle liberal demokrasinin manevi temelini oluşturur. Çünkü demokraside siyasi iktidar varlığını ilahi otoriteden değil, sosyal otoriteden alır.  Bundan dolayı demokrasi ile laiklik bir arada bulunur. Laiklik olmayan yerde demokrasi, demokrasi olmayan yerde laiklik olmaz.

Dindaşlık ve Yurttaşlık statülerinin birbirinden ayrılması demektir dedik.
Türkiye de bu durum biraz daha farklıdır. Anayasanın 5. maddesi din işlerini devlete görev olarak vermiştir. Atatürk Laikliği, dinin devlet kontrolünde yürütülmesi esasına dayanır. Aksi durumda serbest bırakılan tarikat ve şeyh lerle devletin mücadele etmesi söz konusu olamaz.
http://gunlukbakis.blogspot.com.tr/
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: