SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi

Mustafa Kemal in Anadolu ya Gönderilmesi

Mustafa Kemal in Anadolu ya Gönderilmesi
Bu haber 30 Nisan 2013 - 17:38 'de eklendi ve 15 görüntülendi kez görüntülendi.

  1. Birinci dünya savaşı petrol için çıkartıldı ve bu 50 yıl sonra anlaşıldı.
  2. Vahidettin Enver – Talat – Cemal paşaların aksine Alman değl İngilizlere yamanma taraftarıydı. Halbuki paşaların tercihi (sonucuna bakmaz isek) doğruydu. İngiliz petrol bölgesi olan Irak ı istiyordu. Yine onlarla birlikte aynı saftaki Ruslar Basra ya kadar İranı, Fransız ve İtalyanlar Suriye yi, Yunanlılar ise küçük asya dedikleri batı yı istiyor ve bunu çekinmeden dile getiriyorlardı. Yani savaşa Alman safında girmek Osmanlı için bir zorunluluktu.
  3. Savaş sonrası 30 Ekim de Mondros ateş kes anlaşması imzalanıyor. (Buraya dikkat. Ortada Sevr falan yok, yani asıl anlaşma daha imzalanmamış) Evet Mustafa Kemal e bir görevlendirme var. İstanbul dan uzak durmalı!. 31 Ekimde yani silah bırakmış (!) bir ordunun “Yıldırım Orduları Gurup Komutanlığına” atanıyor. Ancak ortada yıldırım ordu falan kalmıyor ki. 13 Kasım da kaldırılıyor. 30 Nisan 1919 da bu kez başka bir görevle (9. Ordu Müfettişiliği) yeniden Anadoluya deyim yerindeyse sürülüyor. Çünkü malum o 31 Mart ın “Harekat Ordusu Kurmay Subayıdır” ve İstanbulda rahat durmamaktadır!. Kimi Vahidettinciler “İzmir in işgali üzerine görevlendirildiğini” yazarlar ki, aptal avlama düzeyinde bir aldatmacadır çünkü;  her ne kadar Yunan işgalinden (15 Mayıs) sonra yani 16 Mayıs ta İstanbuldan ayrılsada, görevlendirilme tarihi 30 Nisan dır. Ve o gün böyle bir işgal kimsenin aklından bile geçmiyordu. Olsa olsa terli halkın ermenilerden gördüğü zulmün intikamını almalarının önüne geçmek üzere işgalcilerin zoruyla gönderilmiş olabilir ki, bölge insanının çektikleri ve padişahın yaklaşımları göz önüne alındığında bu daha aklı yakın görünmektedir.
  4. Kaldı ki, “aptal avcılarının” zırvasına göre Mustafa kemal eğer vahidettin tarafından memlekette direnişi örgütlemek için gönderildiyse neden Erzuruma gönderilir ki?… Memleketi kurtarmak için teşkilatlanmak ve direnişe geçmek için en uygun yer İç Anadalu iken neden Erzurum? 
  5. Ankara da bir meclisin kurulması İstanbuldakinin artık görevini yapamaması üzerinedir. Hatta Cumhuriyet lafı Kurtuluş savaşı süresince ağza bile alınmamış, Vahidettinin Ulusal Kurtuluş Mücadelesine karşı aldığı tavırdan sonra dile getirilmiştir. Çünkü, ilk ve en yakın amaç bir an önce düşmanın yurttan çıkarılmasıdır. Zaten Meclis kurulduğunda bir parti hüviyetinde oluşan ve başkanlığına Mustafa Kemal in getirildiği gurubun adı da Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk tur. Yani, Anadolu ve Rumeli halklarını savunma gurubu. Tabi bu arada tüm dünyaya, her ne kadar padişah böyle bir işgali tasvip ediyorsa da, milletin kabullenemeyeceği duyuruluyor, çeşitli protestolar çekiliyordu.
  6. Memleketini işgale davetiye çıkarmış, milletin direnişinin önüne fetva ve fermanla çıkmış, milletin kan dökerek, can vererek elde ettiği zaferin sonrasında, düşman gemisiyle yurttan kaçmış bir padişahın, Mustafa Kemali Anadoluya direniş örgütlemeye gönderdiği gibi bir zırva ya inanmak, zerre kadar aklı, vicdanı ve vatan sevgisi bulunan birinin harcı değildir. Böyle bir safsataya inanmak en hafif deyimle safdilliktir.
  7. Bu tür iddaalar Mete Tunçay,  Murat Belge, Yılmaz Öztuna, Murat Bardakçı gibi kerameti kendinden menkul şahıslar yanında, çoğu ” yeni osmanlıcı” Kadir Mısıroğlu gibi şahıslar tarafından dile getirilmektedir. Yeni filmini tanıtmak için soyunan artist, (!) ya da yeni şarkısını sattırmak için bilmem hangi gece kulübünde kavga çıkaran soytarı şarkıcı misali, Ecevit te osmanlı hakkında yazdığı kitabı bu yolla satma çabasına girmiş “bunak” olarak böyle bir çıkış yapınca, daha düne kadar hakkında demediğini bırakmayan “Zamancılar” balıklama atladılar. Kaldı ki Ecevit ; Vahidettinin 6. maddede yazdığım hiç bir davranışına “yok böyle bir şey” de demedi. Kimse de diyemez. Yukarıdaki güruh ta bunu kabul ettikleri halde ” Hain Değildi” derler. İşte vaziyet bu. İngiliz seveni Vahidettinin iş ve eylemleri bunlar.
  8. Nutuk ta Vahidettin hakkında yazılanlara o günde itiraz edenler vardı. Örneğin Kurtuluş Savaşı bitene kadar,  Erzurum da Ermeni tehditini (!) engellediği için çapanoğlu isyanını bastırmak için yardım istendiğinde gelmekten imtina eden (O gelmeyince Batı Cephesinden Ethem gelmiş, ve bunun sonucunda Yunan elini kolunu sallaya sallaya Bursa ya girmişti.) Karabekir Paşa. Kendisi bütün olan bitene rağmen saltanatın padişaha devredilmesini savunurdu. (Bu gün kızı yeni osmanlıcı kanallarda boy göstermektedir.) Ancak bütün olan biteni günü gününe yaşayan bu millet doğal olarak itibar etmedi.
  9. En garip gelişme de şu; Ali Kemal in linç edilmesinden başka, Ulusal Kurtuluş Mücadelesine katlmayan, hatta karşı çıkanlardan hiç kimse idam edilmemiş, ve yargılanmamış iken bile padişahın can korkusuyla vatanı, hemde düşman gemisiyle terk etmesi nasıl affedilebilir?.  Türkiye Cumhuriyeti Türk Devleti dir. Osmanlı ise, Türk ün dışında neredeyse herkesin mutlu olduğu bir devleti. Bu gün osmanlı arayışı içerisinde olanlar ya Ermenidir, ya Arap tır, Ya Rumdur. Ya da işbirlikçi dışarıdan beslenen hainlerdir.
Vatan sever bir Türk ün, kendi Türk devletini yadsıyarak, Ermeninin” milleti sadıka”, Arabın ” soylu millet” olarak el üstünde tutulduğu bir devletin özlemi içerisinde olması, cahilliğin değilse alçaklıktan ve hainlikten başka neyin sonucudur?

http://gunlukbakis.blogspot.com.tr/
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: