SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi
Bu zihniyet asla reform yapamaz
Bu haber 03 Mart 2021 - 9:15 'de eklendi ve 52 görüntülendi kez görüntülendi.

Anyasa Mahkemessi kararlarını daha önce tanımadığını açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen toplantıda yargı reformu kapsamında hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı. Erdoğan, tutuklama sürelerinden toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa, işkenceden basın özgürlüğüne, hakim ve savcı teminatından sabaha karşı ev baskınlarına kadar kendileri döneminde yaygınlaşan hukuksuzlukları eleştirerek bunları değiştireceğini iddia etti.

Eylem Planı’nda, AKP iktidarı döneminde giderek uzayan tutukluluk sürelerine ilişkin düzenleme dikkat çekti. Yeni eylem planıyla, “Otelde gece yarısı gözaltına alma döneminin biteceğini” iddia eden Erdoğan, “Katalog suçlarda, ‘Somut delile dayanma’ şartı aranacak, kamu ve özel sektörde çalışanlar ve öğrencilerin kendi dini bayramlarında izinli olmaları sağlanacak” dedi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Yüzlerce gazetecinin haberleri nedeniyle cezaevine konulduğu, RTÜK ve BİK eliyle görsel ve işitsel medyanın hedef alındığı Türkiye’de, basın özgürlüğü standartlarının İnsan Hakları Eylem Planı hedefleri ile yükseltileceği öne sürüldü. Erdoğan, “Basın, yayın ve internet yoluyla işlenen suçlarda, muhakeme şartı olan süreleri, ifade özgürlüğünü güçlendirmek amacıyla yeniden ele alıyoruz” dedi.Erdoğan, Eylem Planı’nın nihai amacının, “Yeni ve sivil bir anayasa” olduğunu dile getirdi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, geleceğe emin adımlarla yürümemizi temin edecek ve milli iradeyi tam anlamıyla yansıtacak yeni ve sivil bir anayasaya olan ihtiyacımızı her fırsatta dile getirdik.”

Hedefleri rejimi tahkim etmek

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen:

2010 Referandumu’na benzer bir kandırmaca. AKP’nin 19 yıllık iktidarının hiçbir döneminde bir demokrasi özleminde olmadığını hatırlatmak gerekir. Bu kandırmaca ile kimi eşikleri atlayarak bugünkü dinci faşist rejimin taşlarını döşediler. Bugün de artık çözülen Saray iktidarını tahkim etmek üzere yeni bir tuzak kuruyorlar. Hedefleri açık ki oltanın ucuna kimi yemler takarak muhalefetten koparacakları küçük parçalarla bu ucube tek adam rejimini tahkim etmek. Bu tür adımlarla şimdi görüşme sırasında bekledikleri Biden’a ve uluslararası sermayeye her tür ödünü vermeye hazır olduklarını da ortaya koymaya çalışıyorlar. Demokratik muhalefetle paylaştığımız Anayasa Mektubu’nda da ifade ettiğimiz üzere muhalefet bu tuzağı baştan ve toptan reddetmelidir. AKP ya da MHP ile demokrasinin, insan haklarının tartışılması bir yana aynı cümle içinde geçmesi dahi en büyük saçmalık olur. SOL Parti için öncelik bu kötülükler iktidarına son verecek, siyasal İslamcı rejimin yarattığı tahribatları ortadan kaldırarak yerine laiklik, eşitlik, özgürlük ve bağımsızlık temelinde yeni bir toplumsal düzenin kurulması için mücadele etmektir.

Bu zihniyet asla reform yapamaz

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek:

AYM ve AİHM kararları uygulanmıyor. Türkiye’de 83 milyon insanın hak ve özgürlükleri tehdit altında. Bu zihniyet insan hakları ve adalet konusunda reform yapamaz. Mevcut düzenlemeler, ‘İnsanları, evlerine sabaha karşı dörtte girerek gözaltına alın, çocuklarının önünde yatırarak ters kelepçeyle gözaltına alın’ mı diyor? Bunlar reform değil, deformasyon yapar ancak.

Yasaları uygulayın

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan:

İktidar her gün insan haklarını ayaklar altına alıyor. Önemli olan pratiktir ve mevcut yasalarla da bugün açıkladığı adımlardan çok daha öte insan haklarını güvence altına alabilir. Dolayısıyla ben iktidarı bu reform paketlerini bir kenara bırakıp, mevcut yasaları uygulamaya davet ediyorum.

Anayasa tuzağı için yem

Siyaset Bilimci Güven Gürkan Öztan:

Açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı’nın ilk hedefi AB’ye olumlu mesaj vermek ve Batı ile göçmen şantajını aşan yeni bir ilişkinin mümkün olduğunu karşı tarafa göstermek. Elbette bu hamlenin hiçbir inandırıcılığı yok. İktidarın ikinci gayesi bu paketi yeni anayasa tuzağı için bir yem olarak kullanmak. Erdoğan zaten “eylem planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır” diyerek bu niyeti açıkça ifade etti. Muhalefetin parlamenter sistemden yana pozisyon almasına iktidar bu şekilde cevap veriyor. Böylece liberallerin desteğini sağlayabileceğini varsayıyor. Ancak Meclis’te fezlekelerin beklediği, böylesi bir dönemde iktidarın muhalefeti kendi minderine çekmesi kolay değil.”

Avrupa Konseyi projesi

Dün açıklanan İnsan Hakları Eylem planı akıllara AB ve Avrupa Konseyi tarafından finanse edilen, “İnsan Hakları Eylem Planının Uygulanmasını ve Raporlanmasını Destekleme Projesi”ni getirdi. Avrupa Konseyi Program Ofisi’nin internet sitesinde projenin amacı, “İnsan Hakları Eylem Planında yer alan üç tematik başlık üzerine odaklanacak olup, bu alanlarda yürütülecek ulusal ve uluslararası faaliyetlerden elde edilecek sonuç, bulgu ve değerlendirmeler ışığında, katılımcı bir yaklaşımla yürütülen ulusal çalışmalara destek verecektir” şeklinde özetlendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: