SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi

Sayıştay raporlarında ortaya çıktı

Sayıştay raporlarında ortaya çıktı
Bu haber 21 Ekim 2019 - 8:18 'de eklendi ve 10 görüntülendi kez görüntülendi.

Sayıştay raporundan anlaşıldığına göre Ege üniversitesi (EÜ) Yapı İşleri Daire Başkanlığı, kamuyu zarara uğratacak şekilde inşaat, tadilat ve onarım işlerinde inşaat şirketlerine haksız ödeme yaptı. 15 yıldır doğalgaz kullanan Ege Üniversitesi’nde kömür ihalesi yapıldığı ortaya çıktı.

Kamu üniversiteleri özellikle bünyesinde tıp fakültesi bulunanlar finansal sıkıntı yaşar, tıbbi malzeme ile ilaç borçlarını ödemekte zorlanırken, yapı işlerinde durumun tam tersi olduğu sayıştay raporları ile belgelendi.

Sayıştay raporuna göre Ege üniversitesi (EÜ) Yapı İşleri Daire Başkanlığı, kamuyu zarara uğratacak şekilde inşaat, tadilat ve onarım işlerinde inşaat şirketlerine haksız ödeme yaptı.

KAMU ZARARI OLUŞTU

Cumhuriyet’ten Olcay Büyüktaş’ın haberine göre, Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu ile merkezi ameliyathane binası yapım işinde maliyetin olması gerekenden yüksek gösterildiği, Diş Hekimliği Fakültesi ek binasının yapım işi için üç ihale yapılmasına karşın bitirilmediği, üniversitede 15 yıldır doğalgaz kullanmasına rağmen kömürlü kazan ihalesi yapıldığı, Kadın Sorunları Araştırma Merkezi binası tadilat ve onarım işinde ise yapılmamış işyapılmış gibi gösterildiği ve aynı iş için iki kez ödeme yapıldığı ortaya çıkarıldı.
Ege Üniversitesi 2018 yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporunda, başta Yapı İşleri Daire Başkanlığı (YİDB) olmak üzere kamuyu zarara uğratan ve mevzuata uygun olmayan usulsüz uygulamalara ilişkin bir dizi saptama yer aldı. Özetle şöyle:

-EÜ Merkezi ameliyathane binası yapım işi maliyeti mevzuata uygun belirlenmedi.

-Diş Hekimliği Fakültesi ek binasının üç yapım ihalesi yapıldı. Maliyet aşırı yükseldi. İş bitmedi kamu zararı oluştu.

-Üniversite bünyesinde süresi geçtiği halde kesin kabulü yapılmamış 46 adet yapım/onarım işi yer aldı.

-2012’de EÜ Kadın Sorunları Araştırma Merkezi Binası Tadilat ve Onarımı İşi için yüklenicisine sözleşme bedelinin tamamı ödenmesine karşın aynı yer için aynı imalat kalemleriyle ikinci bir ihaleye çıkıldı. İş ikinci ihale kapsamında tamamlandı. Aynı iş için iki kez ödeme yapıldı.

-2012’de bitirilmesi gereken iş, denetimin yapıldığı 2019 yılı itibarıyla geçici ve kesin kabul işlemlerinin halen yapılmadığı için incelemeye alındı.

GÖRMEZDEN GELİNİYOR

İzmir Tabip Odası üyesi Dr. Ergün Demir, iniversite hastanelerinin öncelikli varlık nedeninin bilim üretmek, öğrencilerini geleceğe en iyi şekilde hazırlamak, nitelikli sağlık hizmeti ve eğitim vermek olduğunu dile getirdi.

Ergün Demir, “Kamu üniversite hastanelerinin asli görevlerini yerine getirmelerini güçleştiren mali yetersizlik söz konusu iken ve çok ciddi bir borç yükü altında, kısa vadeli borçlarını dahi karşılayamaz halde iken, üniversite tıbbi malzeme ve ilaç borçlarını ödemede zorlanıyor. Bu nedenle de ameliyatların ertelenmesinin söz konusu olduğu bir dönemde Ege üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanlığı’nın kamuyu zarara uğratması ve bu durumun görmezden gelinmesi üniversitelerimizin içinde bulunduğu çürümüşlüğü açıkça gözler önüne sermektedir” değerlendirmesini yaptı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: