SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi

Seta,

Seta,
Bu haber 02 Mayıs 2013 - 18:21 'de eklendi ve 13 görüntülendi kez görüntülendi.


Kısa adı SETA… Açılımı, “Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı.” 

 
 
Eski adıyla SETAV… Abdullah Gül ve “yenilikçi” arkadaşlarının merhum Necmettin Erbakan’a bayrak açtığı günlerde kuruldu. Yani milli görüş çizgisinden kopma sürecinin başlangıcında… Türkiye’nin ve AK Parti’nin bugünlere gelmesinde önemli bir strateji geliştirme, fikir üretme merkezi idi SETAV.
 
 
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti’nin iktidara gelmesiyle birlikte vakfın başından ayrıldı. Vakıf yeniden yapılanırken ismi değişti, SETA oldu.  Gül’den sonraki genel koordinatörlük koltuğuna şimdiki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu oturdu.
 
 
 
“Stratejik Derinlik” yazarı Ahmet Davutoğlu, SETA Genel Koordinatörlük görevinde uzun süre kalmadı.  Gül’den sonraki Başbakan Erdoğan’a “Dış İlişkiler Baş Danışmanı” oldu. Orda da durmadı. Meclis dışından Dışişleri Bakanı atandı. 12 Haziran’da bu kez aynı göreve seçilmiş olarak geldi.
 
 
 
Başbakan Erdoğan’a danışman olduğu günlerde Ahmet Davutoğlu SETA’daki koltuğunu İbrahim Kalın’a bıraktı.
 
 
 
Ancak, İbrahim Kalın da SETA’nın Genel Koordinatörlük koltuğunda çok oturmadı.  Davutoğlu, Erdoğan’a danışmanlığı bırakıp bakan olunca Erdoğan’ın dış ilişkiler danışmanı SETA’nın Genel koordinatörü İbrahim Kalın oldu. Peki kimdir İbrahim Kalın?
 
 
 
İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu.  Doktorasını George Washington Üniversitesi’nde beşeri bilimler ve mukayeseli felsefe alanında yaptı. College of the Holy Cross’ta dersler verdi. Halen Erdoğan’ın başbakanlıktaki dış ilişkiler başmüşaviri… Epistemoloji, bilim felsefesi, din-bilim ilişkileri, İslam felsefesi, İslam-Batı ilişkileri, modern Orta Doğu ve Türk modernleşmesi gibi konular İbrahim Kalın’ın ilgi alanında.
 
 
 
İbrahim Kalın’dan sonra SETA’nın başına yine Amerika görmüş bir isim getirildi. Taha Özhan, SETA’nın şimdiki Genel Koordinatörü.  Üniversite eğitimini New York Institute of  Technology’de yaptı.  New School for Social Research’de Küresel Ekonomi-Politik alanında master yaptı. Onun da başına bir “Devlet Kuşu”nun konması yakındır.
 
 
 
Peki SETA’yı neden anlattım?
 
 
 
Çünkü, bu vakıf  bugünlerde bir ilke imza atıyor. SETA ilk kez özel bir medya kuruluşuna kilit isimlerinden birini gönderiyor.
 
 
 
SETA ya da eski adıyla SETAV, kurulduğu günden buyana politik arenada sessiz sedasız önemli bir rol oynadı. On yılı aşkın bir zamandır Ankara’daki mütevazi merkezinde 10’ar 15’er kişilik gruplar halinde seçilmiş üst düzey bürokratlara zaman zaman Amerika’dan getirdiği uzmanlarla konferanslar verdi. Sayısız raporlar hazırladı. SETA, Tıpkı bir okul gibi. Bazı siyasi partilerin siyaset okulu var.  Ama o okulların hiçbiri SETA kadar işlevsel olmadı.
 
 
 
Evet, SETA şu günlerde Washington Temsilcisi’ni özel bir medya kuruluşuna yönetici olarak uğurlamanın hazzını yaşıyor!
 
 
 
Burada, “yandaş medya” edebiyatı yapmayacağım. AK Parti, kendi medyasını oluştururken, cumhuriyet tarihi ile yaşıt oturmuş dengeleri yerinden sarstı. Doğru. Bazı siyasi parti liderlerine nisbet, siyasetin “satın alınmış” veya “satın alınacak” medya ya da medya mensupları ile yürütülemeyeceğinin bilinci ile hareket etti. 

 
 
Sadede gelecek olursak, bugünlerde medya, El Cezire’nin piyasaya girmesinin heyecanını yaşıyor. İsmi ilk duyulduğu gün Gürkan Zengin ile anıldı El Cezire Türk.  Şimdi Arap sermayeli haber kanalının ikinci adamı da transfer ettiğini öğreniyoruz. O isim, Nuh Yılmaz…
 
 
 
Nuh Yılmaz da SETA kadrosundan ve vakfın Washington Temsilcisi…
 
 
 
ODTÜ Sosyoloji mezunu Nuh Yılmaz.  Bilkent Grafik Tasarım Bölümünde lisansüstü eğitim yaptı. ABD ve Kanada’da yaşadı.  Bu ülkelerde bazı üniversitelerde  estetik, eleştirel kuram ve Türk siyaseti ile ilgili dersler verdi. Türkiye’nin yeni dış politika açılımı, ABD dış politikası, enerji güvenliği, Türk siyaseti ve Türk-Amerikan ilişkileri konusunda uzman. 

 
 
Daha önce Star Gazetesi ve 24 Haber Kanalı’nın Washington Temsilciliği’ni yaptı. 

Halen Washington D.C.’de George Mason Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Bölümü’nde çalışıyor.
 
 
 
Hollandalılar, sağlam bir işi tarif ederken, bizim günlük hayatta kullandığımız ama ehemmiyetini pek kavramadığımız “su sızmaz” ifadesini kullanır. Bu transferler hangi merkezden kurgulanıyorsa gerçekten su sızdırmaz bir iş yapılıyor.
 
 
 
Türk medyası bugüne kadar kişisel transferlere tanıklık etmiştir. Görünen o ki, kurumsal transferlerin yaşandığı bir döneme giriyoruz. Bu açıdan, SETA vakfı, Devlet’ten sonra özel sektöre de beyin transferi yapan, yabana atılmayacak bir kuruluştur. 

 
 
Küçük bir hatırlatma..!
 
 
 
Hüseyin Gülerce, 31 Aralık 2010 tarihli Zaman Gazetesi’ndeki köşesinde, “12 Haziran 2011 genel seçimlerinden sonra, Türkiye’de büyük değişimin, asıl medyada devam edeceğini hep birlikte göreceğiz” vurgusu yapmıştı.
 
 
 
Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök de, 4 Ocak 2011 tarihli yazısında,  Gülerce’nin yazısını kaynak göstererek, “kalan üç- beş muhalif yazarın da köküne kibrit suyu dökme kararı alınmış. Karar yılın son günü tebliğ edildi, 2011’de infaz edilecek” demişti.
 
 
 
Sizce bu polemiğin neresindeyiz?
 


Cengiz GÜVEN 2011


Seta nın ayrıca Amerikan araştırma! merkezli Stratfor isimli bir istihbarat şirketiyle ilişkileri oldukça iyi. Stratfor araştıma şirketi olarak geçse de ABD Savunma Bakanlığına istihbarat satan bir şirket tir. Türkiye istihbaratını nereden yapıyor dersiniz?

http://gunlukbakis.blogspot.com.tr/

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: