SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi

Sümerlerde Din…

Sümerlerde Din…
Bu haber 21 Kasım 2016 - 18:18 'de eklendi ve 5 görüntülendi kez görüntülendi.
Sümerler, dini inanışları bakımından oldukça mistik ve fantastik inançlara sahiplerdi. Sümerlerde din, çok tanrılı bir inanış şeklinde ortaya çıkmıştır. Sümerlere göre her nesnenin bir tanrısı vardı. Bu tanrılar insan görünümünde ancak insan üstü güçlere sahip, ölümsüz varlıklardı. Tüm insanlar bu tanrılara hizmet etmesi için yaratılmıştı. Bu tanrılar insanlara ne istediklerini söylemezler ancak insanlar onlara ne istediklerini sorar, cevap alabilirlerdi. İnsanların tanrılarla iletişimi ve irtibatı Ziggurat denilen tapınaklar aracılığı ile sağlanıyordu. Ziggurat lar, tanrıyla iletişim kurabilen rahipler tarafından yönetiliyordu. Rahipler tanrılara istediklerini sorar, onlara kurbanlar adar ve kendilerine azap etmemesi için yalvarırlardı.Rahipler, Sümer kralları tarafından görevlendirilmekteydi. Zira Sümer kralları da yüksek rahiplerden oluşurdu ve yarı tanrı durumundaydılar. İlahi misyonları insanları yönetmektir. Bu inanış biçimine göre tanrılara hizmet eden insanlar, Kutsal Krallarının emirlerini yerine getirerek tanrılar adına çalışıyor, Kutsal kralın yaptırdığı ve görevlendirdiği rahipleri tayin ettiği Ziggurat lar aracılığı ile tanrılara ibadet ediyor, onlara kurbanlar adıyor ve onlarla iletişim kuruyordu. Ziggurat lar, o günün koşullarında olabildiğince yüksek inşa ediliyorlardı. Zira tanrıların en güçlüsü, ulu tanrı, GÖK tanrısına yakın olmak için olabildiğince yükseğe çıkmak gerekiyordu. Ziggurat lar en az üç katlı bir yapıya sahipti ve yalnızca tapınak olarak kullanılmıyordu.En alt katı erzak ve ihtiyaç deposu, orta katları okul ve tapınak, en üst katı ise rasathane olarak kullanılmaktaydı. Sümerler de inanılan tanrıların isimleri, günümüze kadar kadar gerçekleştirilmiş olan araştırmalarla tespit edilebildiği kadarıyla şu şekildedir,

Anu, ilk tanrı, baş tanrı ve gök tanrısı.
Ki, ilk tanrının dişisi ve yer tanrısı.
Enlil, hava tanrısı ve diğer tüm tanrıların babası.
Enki, bilgelik tanrısı.
Ninmah, ulu hanım ve ana tanrıça.
Nanna, ay tanrısı.
Utu, güneş tanrısı ve Nanna nın oğlu.
Ecem, tanrıların kraliçesi.
İnanna, aşk ve bereket tanrısı.
Aşnan, tahıl tanrısı.
Lahar, sığır tanrısı.

(Belirtilen ünvanlar Sümerce tabletlerde belirtilen orijinal isimleridir. Bu isimler Asur ve Babil dönemlerinde farklı isimlerle anılmışlardır)

Sümerlerin çok tanrılı dini inanışlarının kökenindeki tanrıların dünyaya gelişi, evrenin yaratılışı ve insanın yaratılışı ile ilgili bilgileri incelediğimizde karşımıza oldukça ilginç bilgiler çıkmaktadır. Bu bilgilere göre ilk tanrılar olan Anu ve Ki birleşmiş, onların birleşmesi sonucu hava tanrısı Enlil doğmuştur. Enlil yeri ve göğü ayırınca babası Anu göğü ve annesi Ki ise yeri ele geçirir. Sonrasında Enlil ve annesi Ki nin birleşmesiyle ana tanrıça olacak Ninmah doğar. Diğer tüm tanrılar da Enlil ve Ninmah tan türediler. Tanrıların türemesinden sonra insanların türemesi gerçekleşir.

Anu ve Ki dışında ki diğer tüm tanrıların babası olan hava tanrısı Enlil, bilge tanrı Enki nin tavsiyesi üzerine tanrılara hizmet etmesi için tahıl tanrısı Aşnan ve sığır tanrısı Lahar ı yaratır. Önceleri diğer tanrılara hizmet eden Aşnan ve Lahar, daha sonra anlaşamayıp bir birleriyle kavga etmeye başlayınca tanrılar yer yüzündeki işlerini kendileri yapmaya başlarlar. Bu durumdan çok yorulan tanrılar, konuyu bilge tanrı Enki ye götürdüler. Enki, sorunu çözmek için ana tanrı Ninmah a, tanrılara hizmet etmesi için insanları yaratması emrini verir. Ancak tanrının biçiminde yaratılan insanlar, tanrıların sahip olduğu ölümsüzlüğe sahip olamayacaklardır. Bilge tanrı Enki nin insanları yaratması emri diğer tanrıları çok sevindirir ve bir şölen düzenlenerek eğlenir sarhoş olurlar. Tanrıların sarhoş olması sebebiyle Ninmah ın yarattığı insanlar kusurlu olarak dünyaya gelirler. Bunun üzerine bilge tanrı Enki de insan yaratarak yer yüzüne gönderir ancak Enkin in yarattıkları da kusurlu olur. Bu olanların üzerine tanrıların arasında tartışmalar meydana geldi. Bu tartışmaların sonucunda ana tanrı Ninmah, gök tanrısı Enlil i lanetler. Böylelikle tanrılar birbirleriyle çatışma içine girerler ve bu karmaşada yaratılan insanlar kusurlu ve eksik olarak dünyaya gelirler.

Bu bağlamda insanlar, yaratılış görevleri gereği tanrıya ve dünyaya hizmet etmekle görevliydiler. Bu görevleri doğrultusunda çalışır, tabiata hizmet eder ve tanrılara adaklar adarlardı. Tanrıların, görevlerini yerine getirmedikleri için kendilerine kızmasından ve azap etmesinden korkarlardı.

http://www.turktarihim.com
http://gunlukbakis.blogspot.com.tr/
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: