SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi
YSK üyesi Yunus Aykın haberimizle ilgili tekzip ve düzeltme
Bu haber 03 Haziran 2021 - 19:59 'de eklendi ve 132 görüntülendi kez görüntülendi.

Objektif yayıncılık ilkesi gereğini yerine getirip, düzeltme metnini ve basın açıklamasını aynen yayınlıyoruz.

Haber sitemizden kaldırılmıştır.

CEVAP VE DÜZELTME METNİ
https://www.gunlukbakis.com isimli internet sitesinde 30/5/2021 tarihli yayınında;
“İmamoğlu’nu suçlayan YSK üyesi ile Binali Yıldırım’ın oğlu aynı karede” başlıklı yazıda özetle;

“YSK üyesi Yunus Aykın, İmamoğlu’nun 4 yıl hapisle yargılandığı hukuki süreçte taraf.
Aynı Yunus Aykın, İstanbul seçimlerinde İmamoğlu’nun rakibi olan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım ve avukatı Serkan Bayram ile, Venezuela gezisinde aynı fotoğrafta yer aldı.”

şekilde bir haber yayınlanmıştır. Söz konusu haber ve içeriğinde müvekkilim Yunus AYKIN ‘ın şahsını ve itibarını hedef alan, doğrudan kişilik haklarına ve itibarına saldırı niteliği taşıyan mesnetsiz, gerçek dışı ve çarpıtılmış ifadelere yer verilmiştir.

Mesleği, kişiliği ve yaptığı görevler ile haklı bir itibar sahibi olan müvekkilim Yunus AYKIN’ın isminin son günlerde medyada ve kamuoyunda siyaseten tartışılan isimler ile birlikte yayınlanması ve haberin veriliş şekli bir bütün olarak ele alındığında, haber adı altında yapılan yayının aslında kişilik haklarına yapılan haksız, kötü niyetli ve olumsuz algı oluşturmaya yönelik bir saldırı olduğu anlaşılmaktadır. Şöyle ki,

1- Müvekkil Yunus AYKIN; mesleğine 1990 yılında Danıştay’da tetkik hakimi olarak başlamış, 2014 yılında Danıştay Üyeliğine, 2016 yılında ise Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

2- Venezuela parlamento seçimine ilgili devletin daveti üzerine Kurul tarafından görevlendirilmesi neticesinde Yüksek Seçim Kurulu’nu temsilen gözlemci sıfatı ile katılmıştır. Bu tür görevlendirmeler kıdem sırasına göre Kurul kararı ile yapılmaktadır. Bu tümüyle resmi bir görevdir.
3- Haberde geçen fotoğraf Venezuela Büyükelçiliğinin yaptığı program çerçevesinde Karakas Maarif Okulu’nu ziyaret sırasında çekilmiştir. Fotoğrafta bulunan YSK temsilcileri dışındaki kişilerin hiç birisi YSK heyeti ile birlikte Venezuela ya gitmemiş olup orada karşılaşılmıştır.
4- Haberde geçen Sayın Binali Yıldırım’ın da aday olduğu büyükşehir seçimiyle ilgili YSK tarafından verilen kararda Müvekkil Yunus AYKIN seçimin iptali talebinin reddi yönünde oy kullanmıştır. Bu konu tüm kamuoyunun malumudur.
5- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında müvekkilin şahsen yaptığı veya Kurul Üyesi sıfatıyla imzaladığı herhangi bir suç duyurusu bulunmamaktadır.
6- Savcılıkça resen soruşturma açıldığı ve müvekkilin bu soruşturmada mağdur sıfatı taşıdığı müvekkil tarafından söz konusu haber sonrası öğrenilmiş olup, soruşturma sebebi incelediğinde seçimin iptal edilmemesi yönünde oy kullanan müvekkilin mağdur sıfatı taşımadığı da açıktır. Gıyabında açılan bu davada müvekkil taraf değildir.
Görüldüğü gibi haberin başlığı veriliş şekli mantık örgüsüne uygun olmadığı gibi, dürüst gazetecilik ilkesine aykırılık taşımaktadır. Haber veriliş biçimiyle baştan sona müvekkil hakkında algı oluşturacak, mesleki açıdan tarafsızlığına gölge düşürecek nitelikte olup, basın meslek etiği ile bağdaşmamaktadır.
Sonuç olarak, objektif haber olma niteliğinden yoksun olan yazınız, içeriğini ve müvekkilin itibar ve ismine yönelik iyi niyetten uzak yaklaşımınızı asla kabul etmiyor, bu konuda her türlü yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla, yukarıda dile getirdiğimiz doğruları yayınlamanız amacıyla kamuoyunun bilgisine arz ediyoruz.
Saygılarımla.
Av. Hüseyin ALTAY
Tekzip ve Düzeltme talep eden
Yunus AYKIN Vekili

BASIN AÇIKLAMASI

Son günlerde bazı medya kuruluşlarında; Kurul üyemiz Sayın Yunus Aykın’ın 6 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşen Venezuela Ulusal Meclis Seçimlerine Kurulumuzu temsilen gözlemci olarak iştiraki ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında açılan ceza davası arasında bağlantı kurularak gerçeğe aykırı haberler yayınlanmaktadır.
Öncelikle Kurul üyelerimiz Sayın Yunus Aykın ve Sayın Ekrem Özübek, Venezuela Cumhuriyeti’nin resmi daveti üzerine Yüksek Seçim Kurulu’nun 20/11/2020 tarihli ve 574 sayılı kararı ile Ulusal Meclis Seçimlerinde gözlemci olarak görevlendirilmişlerdir. Ülkelerden resmi davet gelmesi halinde seçimleri izlemek üzere gözlemci gönderilmesi Kurulumuzun rutin faaliyetlerindendir. Ayrıca anılan seçimlere Kurulumuzdan bağımsız olarak farklı kurumların da temsilci gönderdiği görülmektedir.
Bahsi geçen gerçek dışı haberlerde yer verilen fotoğraflar, Venezuela Büyükelçiliğimizin yaptığı resmi program çerçevesinde Karakas Maarif Okulunu ziyaret sırasında çekilmiş ve yine Büyükelçiliğimizin resmi hesabı üzerinden paylaşılmıştır. Fotoğrafta yer alan bazı şahısların 2019 yılında yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından birine yakınlığı üzerinden, resmi görevi ifa için orada bulunan Kurul üyemiz Yunus Aykın’ın tarafsızlığına gölge düşürecek yorum ve haberler iftiradan ibarettir.
Öte yandan söz konusu haberlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan ceza davasına ilişkin iddianamede mağdur olarak gösterilmesi nedeniyle Sayın Yunus Aykın sanki davanın tarafıymış gibi yansıtılmaktadır. Oysa ki, Üyemiz tarafından adı geçen Belediye Başkanı hakkında yapılmış bir suç duyurusu ya da şikayet bulunmamaktadır. Ayrıca Sayın Üyemizin 2019 yılında yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili Kurulumuz tarafından verilen kararda seçimin iptal edilmemesi gerektiği yönünde oy kullanmış olması nedeniyle iddianamede yer alan suçun mağduru ya da müştekisi olması söz konusu değildir.
Sonuç olarak habercilik ve basın yayın ilkeleriyle bağdaşmayacak şekilde gerçeklerin çarpıtılması suretiyle kamuoyunda algı oluşturacak şekilde haber kurgulanması ve Sayın üyemizin nezdinde Yüksek Seçim Kurulunu yıpratılması kabul edilemez bir durumdur.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: