SON DAKİKA

Günlük Bakış- Muhalif, Yorum, Haber, Makale sitesi
Yurttaşa ceza ve kesinti, şirketlere kıyak
Bu haber 13 Kasım 2020 - 8:05 'de eklendi ve 58 görüntülendi kez görüntülendi.

Ülke yönetimindeki beceriksizlik ve belli çevrelere kamu kaynaklarının aktarılması tercihinin yeni bir örneği daha saptandı. Çok sayıda ayrıcalık tanındığı bilinen elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinden mevzuata aykırı davrananlara kesilen cezalar da tahsil edilmedi. EPDK’nin gerekli sistemi kurmaması nedeniyle kurumlar arasında otaya çıkan koordinasyon eksikliği 3.7 milyar TL’lik para cezasının zaman aşımına uğraması riskini ortaya çıkardı. Bugüne kadar para cezalarının sadece yüzde 1’i tahsil edildi.

2019 yılında 4 milyon abonenin 2.4 milyar TL’lik borcunun ödeyememesi üzerine elektriklerini kesen kamu, şirketlerin ödemeleri konusunda aynı titizliği göstermiyor.

Sayıştay’ın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nu 2019 denetim raporunda, “Kurumlar arasındaki koordinasyon eksikliği sebebiyle kamu alacaklarının zamanaşımına uğrama riskinin bulunduğu tespit edilmiştir” denildi. Kurum tarafından yapılan denetimler ile protokol kapsamında kamu kurumlarınca yapılan denetimlerde tespit edilerek EPDK’ye gönderilen mevzuata aykırı hareket eden firmalara idari para cezası kesildiği belirtildi. Kurum tarafından elektrik ve doğal gaz piyasasına ilişkin verilen idari para cezalarından kesinleşenlerin tahsil edilmesi için vergi dairesine bildiriminin yapıldığı ifade edilen raporda, şu tespitlere yer verildi:

“Bundan sonraki işlemler vergi daireleri tarafından takip edilmektedir. Tahsilatı tamamlanan cezalara ilişkin bilgilerin Kabahatler Kanunu gereği kuruma iletilmesi gerekmektedir. Ancak yapılan incelemede; idari para cezalarının tahsili sürecinde EPDK ile tahsilat dairelerinin koordinasyon içerisinde çalışmadığı tespit edilmiştir. Kurum, vergi dairelerine gönderdiği idari para cezalarının tahsilatının sağlanıp sağlanmadığına ilişkin güncel ve sağlıklı bilgiyi elde edememekte, bu nedenle ilgili vergi dairelerinden ve Gelir İdaresi Başkanlığından zaman zaman yazı ile bilgi istemektedir. Vergi dairelerince gönderilen cevabi yazılarda ise, idari para cezasına ilişkin evrakın vergi dairesine ulaşmadığı, alacağın zamanaşımına uğradığı ve herhangi bir işlemin yapılamayacağı ifade edilebilmektedir. Vergi dairelerinde iş yoğunluğu sebebiyle, idari para cezalarının tahsilat süreci uzayabilmekte, hatta alacaklar zaman aşımına uğrayabilmektedir. Bu yüzden EPDK tarafından idari para cezası dosyasında yer alan bilgilerin elektronik ortamda vergi dairelerine iletilmesinin, alacağın eksiksiz ve zamanında tahsil edilmesi bakımından önemli olduğu değerlendirilmektedir.”

EPDK SİSTEMİ KURMADI

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, idari para cezalarına ait verilerin elektronik ortamda paylaşılmasına yönelik sistem kurulması için talepte bulunmasına rağmen EPDK’nin bir çalışma başlatmadığı vurgulandı.

TAHSİLAT SADECE YÜZDE 1

EPDK’nin muhasebe kayıtlarında, geçmiş yıllardan gelen kayıtlarla beraber 2019 yılı sonu itibarıyla tahakkuk eden idari para cezası tutarı 3 milyar 847 milyon TL olduğu, bunun bugüne kadar 3 milyar 695 bin TL’sinin tahsilat işlemlerinin sonuçlandırılmadığı tespitine raporda yer verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: